Położona na Morzu Śródziemnym Chorwacja jest mniej dotknięta turystyką niż inne wakacyjne miejsca docelowe, takie jak Włochy czy Hiszpania. Ponadto konkurencyjne ceny zakwaterowania w Chorwacji pozwalają podróżującym z ograniczonym budżetem cieszyć się fascynującymi wakacjami. Dzięki bogatej historii i mnóstwu zabytków, niesamowitych krajobrazów i niebiańskiej pogody Chorwacja jest miejscem, którego nie można przegapić. Niezależnie od tego, czy chcesz odebrać swój samochód w Chorwacji na lotnisku, dworcu kolejowym lub w jednym z wielu naszych centrów miast, oferujemy zarówno jakość, jak i elastyczność, aby Twoje wrażenia z jazdy były pozytywne z wygodą i bezproblemowym wynajmem.
Auto Europe to międzynarodowy pośrednik wynajmu samochodów, który od prawie 60 lat zapewnia klientom niezawodny transport do miejsc na całym świecie. Dzięki ponad 24 000 dogodnym punktom odbioru, wynajem samochodu podczas podróży zagranicznej nigdy nie był łatwiejszy. Współpracując z lokalnymi i międzynarodowymi dostawcami, Auto Europe jest w stanie zaoferować szeroką gamę wynajmowanych samochodów do wyboru, gwarantując najlepszą cenę i doskonałą obsługę klienta. Zarezerwuj wynajem z wypożyczalnią samochodów w Chorwacji już dziś i skorzystaj z naszych świetnych ofert! Ciesz się niesamowitą linią brzegową lub fantastycznymi górami na narty zimowe w jednym z głównych miejsc turystycznych w Europie. Dla dodatkowego spokoju na drodze sprawdź opinie o wypożyczalni samochodów w Chorwacji i poznaj doświadczenia klientów Auto Europe.
Auto Europe opracowało przydatne informacje dla tych, którzy planują wynajem samochodów w Chorwacji. Więcej informacji na temat bezpiecznego poruszania się po Chorwacji znajduje się w naszym przewodniku z informacjami o przepisach drogowych:
Tankowanie w Chorwacji odbywa się na zasadzie samoobsługi, ale możesz poprosić urzędnika o pomoc. Płatność jest w środku stacji benzynowej po uzupełnieniu baku. Akceptowana jest płaność gotówką jak i kartą kredytową (Visa i Mastercard są akceptowane wszędzie). Każda stacja benzynowa będzie miała numer podany przy każdym stanowisku, a kiedy skończysz, po prostu podejdź do kasy, podaj numer i zapłać. Proces jest zatem taki sam jak na stacjach w Polsce, więc nie będziesz mieć problemu z tankowaniem podczas pobytu w Chorwacji.
Większość wypozyczalni stosuje politykę paliwową pełny do pełnego. Upewnij się jaka polityka dotyczy w przypadku Twojej rezerwacji. Jeśli musisz uzupełnić bak przed zwrotem samochodu, nie zapomnij zatrzymać się na jednej z pbliskich stacji, żeby uniknąć dodatkowych opłat za paliwo u dostawcy. Dowiedz się więcej o polityce paliwowej tutaj.
Chorwacja oferuje bogatą i urozmaiconą ofertę wakacyjnych atrakcji, od historycznych pereł, takich jak Dubrownik i szereg cudów natury, po nowoczesny i wyrafinowany Zagrzeb. Zorganizowaliśmy dwie wycieczki, które możesz zorganizować podczas pobytu w Chorwacji, aby zainspirować Cię do odkrycia tego cudownego kraju.
Aby wynająć pojazd od wypożyczalni samochodów w Chorwacji, musisz mieć co najmniej 18 lat (ograniczenia wiekowe mogą się różnić w zależności od kategorii samochodu i dostawcy) i posiadać prawo jazdy przez co najmniej rok. Kierowcy poniżej 25 roku życia powinni pamiętać, że mogą ponieść dodatkową opłatę dla młodego kierowcy. Każdy dostawca może mieć różne opłaty, dlatego sprawdź jaka może dotyczyć Ciebie w naszym systemie rezerwacji w celu uzyskania dokładnych kwot lub skontaktuj się z naszym działem rezerwacji telefonicznie lub mailowo.
Wszystkie autostrady w Chorwacji są drogami płatnymi. Opłaty za przejazd uiszczane są w punktach poboru opłat na autostradach, na których akceptowane są karty płatnicze, debetowe i kredytowe. Opłaty za przejazd pobierane są w Kunach lub euro. Opłaty drogowe można również płacić za pomocą bezprzewodowego urządzenia elektronicznego o nazwie Electronic Toll Collection (ELC). Opłaty za przejazd zależą od wielkości pojazdu. Istnieje również kilka mostów i tuneli z opłatami w Chorwacji.
Zanim kraj został założony na początku średniowiecza, kiedy powstało Księstwo Chorwacji, terytoria dzisiejszej Chorwacji znajdowały się pod panowaniem rzymskim i greckim. Chorwaci utworzyli unię z Węgrami w 1102 r., tworząc Królestwo Chorwacji, które trwało kolejne cztery stulecia. Okres ten upłynął pod znakiem najazdów osmańskich i walki z Republiką Wenecji, która chciała kontrolować regiony przybrzeżne. Chorwacki parlament wyznaczył Ferdynanda I z rodu Habsburgów na nowego władcę Chorwacji w 1527 r. jako sposób zapewnienia ochrony przed Imperium Osmańskim. Po wojnach osmańskich rozpoczęły się migracje Chorwatów i Serbów, dokonując wielkich zmian demograficznych.
Podczas wojen napoleońskich ziemie przybrzeżne zmieniły przymierza z Francuzami na Austriaków, aby stać się częścią Cesarstwa Austriackiego. Po kongresie w Wiedniu w 1815 r. utworzono Królestwa Chorwacji i Dalmacji i pozostały one częścią Cesarstwa Austriackiego do 1918 r., kiedy parlament chorwacki ogłosił niepodległość i przyłączył się do nowego państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Nowy kraj zjednoczył się z Królestwem Serbii, tworząc Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Konstytucja z 1921 r. ogłosiła jedno unitarne państwo kończące chorwacką autonomię, co pogorszyło sytuację w chorwackiej polityce.
W 1931 r. Król Aleksander zmienił nazwę kraju na Jugosławię i wprowadził bardziej jednolitą konstytucję. Po dalszych zawirowaniach politycznych i wewnętrznych podziałach Jugosławia stanęła w obliczu niemieckiej i włoskiej okupacji podczas II wojny światowej. Niepodległe państwo chorwackie, wspierane przez nazistów, zostało utworzone w 1941 r. i obejmowało części Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz region Syrmii. Ruch oporu, któremu przewodził Josip Broz Tito, doprowadził do utworzenia Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii pod koniec II wojny światowej w 1945 r. Socjalistyczna Jugosławia rozpadła się w 1992 r. w wyniku wojen jugosłowiańskich wywołanych nierozwiązanymi problemami etnicznymi. Chorwacja oddzieliła się od Jugosławii w 1991 r., co doprowadziło do kolejnej wojny, która zakończyła się w 1995 r. Chorwacja przystąpiła do NATO w 2009 r. i stała się członkiem Unii Europejskiej cztery lata później w 2013 r.
Walutą w Chorwacji jest kuna (HRK). Walutę można wymieniać w bankach i kantorach wymiany walut w całym kraju. Karty kredytowe są ogólnie akceptowane w większości głównych centrów handlowych, ale zawsze dobrą praktyką jest powiadomienie dostawcy karty przed podróżą, aby zapewnić odpowiednią ochronę.
Chorwacja leży w środkowoeuropejskiej strefie czasowej (CET), która jest o godzinę przed czasem Greenwich (GMT +1) w miesiącach zimowych i dwie godziny przed GMT w lecie, kiedy obserwuje się czas letni.
Języki chorwacki i serbski są używane w Chorwacji, a niemiecki jest również powszechnie używany i rozumiany w północnych regionach kraju. Podróżujący usłyszą także język włoski wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Oto kilka kluczowych zwrotów w języku chorwackim, z którymi warto się zaznajomić przed wyruszeniem w podróż:
Cześć - Bok lub Bog
Dzień dobry - Kako ste
Dobrze dziękuję - Dobro sam, hvala
Proszę - Molim
Dziękuję - Hvala
Tak - Da
Nie - Ne
Jak masz na imię? - Kako se zovete?
Nazywam się.. - Zovern se..
Zgubiłem/am się - Izgubio / izgubila sam se
Policja - Policija
Czy mogę skorzystać z telefonu? - Mogu li se posluziti telefonom?
Prąd elektryczny w Chorwacji wynosi 230 woltów, 50 Hz. Okrągłe, dwubiegunowe wtyczki w europejskim stylu są zwykle standardem.
Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej pierwszego dnia lipca 2013 r., co oznacza, że wymogi odnośnie wiz w Chorwacji są teraz zgodny z resztą UE. Przekraczając granicę wystarczy, że będziesz mieć przy sobie dowód osobisty oraz dokumety do prowadzenia pojazdu. Jeśli potrzebujesz pomocy podczas pobytu w Chorwacji, zapoznaj się z lokalizacją ambasady polskiej w Zagrzebiu.
Ambasada RP w Zagrzebiu
Miramarska 23
10000 Zagreb
Fax: (00385-1) 48-99-420
Telefon: (00385-1) 48-99-444
Email: hrzagamb@msz.gov.pl / veleposlanstvo.poljske@msz.gov.pl