Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  TANI WYNAJEM SAMOCHODÓW W RZYMIE

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie
  Dzlaczego warto u nas zarezerwować
  • Porównaj wypożyczalnie i znajdź najlepszą cenę
  • Bezpłatna anulacja do 48 godzin przed odbiorem
  • Bez opłat za transakcje kartą kredytową
  • Pon-niedz wsparcie telefoniczne
  • 24000 punktów odbioru na świecie

  Wypożyczalnia samochodów w Rzymie - Wieczne Miasto

  Wypożyczalnia samochodów w Rzymie

  Z powodu licznych atrakcji historycznych, przyjemnego klimatu i nieodpartego wdzięku, Rzym wpisuje się wysoko na liście miejsc docelowych u podróżnych chcących połączyć relaksujące letnie wakacje nad morzem z ekscytującą wyprawą do prawdziwej kulturalnej mekki. Wiele z rozpoznawalnych atrakcji w Rzymie powstało w starożytności – Koloseum, Rzymskie Forum, Panteon, Wzgórze Palatyn – a Rzymu nie skończyła się wraz z upadkiem imperium. Miasto przeżywało rozkwit w czasie Renesansu, między innymi dzięki artystom takim jak Michał Anioł, Rafael i Botticelli, którzy zostawili po sobie ślad w dziełach sztuki, budynkach i innych aspektach miasta.

  Rzym był kiedyś imperium. Razem z Florencją tworzył centrum włoskiego renesansu. To tu rozpoczął się neoklasycyzm i barok. Tu powstał i upadł faszyzm. Wiek po wieku z politycznymi, kulturalnymi i artystycznymi zmianami powstało miasto, ukazujące ogrom ludzkich osiągnięć i kunsztu. Prawdopodobnie to właśnie to sprawia, że Rzym jest tak pociągający. To miasto, gdzie historia nie jest zamknięta za drzwiami muzeum, lecz obecna jest wszędzie dookoła, na fasadach budynków, na pięknych piazzas, i w kolosalnych pomnikach powstałych przez upadłe cywilizacje. Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem i trudno jest pomyśleć o innej metropolii, która byłaby tak trafnie nazwana.

  Wypożyczalnia samochodów w Rzymie pomoże Ci zaplanować twoje włoskie wakacje zgodnie z oczekiwaniami, abyś mógł zobaczyć wszystko to, co chcesz. Jak już odkryjesz wszystko w mieście, możesz udać się na południe na wycieczkę wzdłuż wybrzeża Amalfi, lub spędzić dzień na odkrywaniu ruin w Pompejach. Lub jeśli wolisz, zaplanuj wyprawę z Rzymu i zwiedź wszystkie słynne atrakcje we Włoszech, poczynając od Mediolanu i Bergamo na północy, jadąc aż do Bari i Brindisi na południu.

  Mając wynajęty samochód, możesz dysponować swoim czasem jak Ci się podoba. A żeby zapewnić Ci jeszcze większą elastyczność podczas planowania podróży, Auto Europe dostarcza opcji zwrócenia pojazdu w innym miejscu, niż to z którego go odbierzesz. Oznacza to, że z łatwością możesz zdecydować się na wynajem samochodu w Rzymie z oddanie na przykład w Wenecji.

  Auto Europe zawsze stara się dostarczać swoi klientom nie tylko samochody w przystępnej cenie, ale też doskonałe usługi z najlepszą obsługą klienta, dostępną podczas całego procesu dokonywania rezerwacji, abyś wiedział, że jesteśmy zaufanym partnerem na drodze. Nasi oddani specjaliści są dostępni telefonicznie i chętnie pomogą Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 639 537. Jeśli natomiast chcesz się przekonać o naszych usługach w Rzymie, przeczytaj opinie o wypożyczalni samochodów w Rzymie zostawione przez naszych klientów.

  Więcej informacji związanych z wynajmem samochodu w Rzymie, znajdziesz pod poniższymi linkami:

  Nasze partnerskie wypożyczalnie samochodów Wynajem samochodów FAQ Przewodnik Turystyczny

  Skąd odebrać samochód w Rzymie

  Ponieważ wiemy, jakie to ważne, by wybrać odpowiednią lokalizację wynajmu samochodu w Rzymie, chcemy dostarczać klientom jak największych możliwości. Auto Europe dostarcza usługi wynajmu samochodu zarówno na lotniskach w Rzymie, jak i na dwóch głównych stacjach kolejowych i w licznych miejscach w mieście, aby każdy mógł wybrać najlepszą dla siebie lokalizację. Większość ludzi przylatujących do miasta będzie chciała odebrać wynajęty pojazd z lotniska, jeśli jednak wolisz to zrobić w mieście, pomożemy Ci i z tym!

  Szukając najlepszych ofert, jakie oferują wypożyczalnie samochodów w Rzymie przez naszą wyszukiwarkę, będziesz miał też do dyspozycji mapę, która pokaże Ci wszystkie możliwe lokalizacje odbioru pojazdów w mieście. Jeśli wolisz korzystać z usług konkretnej wypożyczalni, możesz też skorzystać z filtrów, które zawęża twoje wyszukiwanie.

  Większość miejskich lokalizacji naszych dostawców znajduje się w centrum Rzymu, ale dostarczamy wielu różnych opcji, abyś znalazł taką, która odpowiada Ci najbardziej. Jeśli preferujesz odbiór na lotnisku lub stacji kolejowej, czytaj dalej!

  Lotniska w Rzymie

  Rzym obsługiwany jest przez dwa lotniska: Fiumicino i Ciampino. Lotnisko Fiumicino jest główną bramą wjazdową do miasta, a znajduje się na południowy zachód od Rzymu. W zależności od ruchu na drogach przejazd z lotniska do miasta powinien Ci zająć około pół godziny.

  Mniejsze i starsze lotnisko Ciampino znajduje się na południowy wschód od miasta. Położone jest ono bliżej od centrum Rzymu niż Fiumicino, jednak droga może zająć dłużej ze względu na większy ruch na drogach. Ciampino głównie obsługuje tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair i Wizz Air.

  Lotnisko Fiumicino w Rzymie (FCO)
  Oficjalna nazwa: Fiumicino – Międzynarodowe lotnisko Leonardo da Vinci lub Fiumicino Lotnisko w Rzymie
  Adres: Via Dell'Aeroporto, 320, 00054 Fiumicino Rzym, Włochy
  Strona internetowa: www.adr.it
  Telefon: +39 06 65951

  Lotnisko Ciampino w Rzymie (CIA)
  Oficjalna nazwa: Międzynarodowe lotnisko Ciampino-G. B. Pastine
  Adres: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino, Rzym, Włochy
  Strona internetowa: www.adr.it
  Telefon: +39 06 65951

  Stacje kolejowe w Rzymie

  Dogodnie zlokalizowana w samym centrum miasta, Stacja Termini jest jedną z największych stacji kolejowych w Europie, ustępując miejsca tylko stacji Gare du Nord w Paryżu. Termini oferuje regularne połączenia do wszystkich większych miast we Włoszech, jak Mediolanu i Pizy, a także codzienne połączenia do różnych miejsc docelowych w Europie. Wypożyczalnie samochodów można znaleźć na Via Giolitti, na poziomie peronów.

  Podczas gdy Termini jest popularnym wyborem wśród podróżnych ze względu na lokalizację, jeśli udajesz się do północno-wschodniej części miasta, możesz zdecydować się na tani wynajem samochodu w Rzymie na stacji Tiburtina. Jest ona bliżej Grane Raccordo Anulare (obwodnicy Rzymu) niż Termini, Tiburtina jest także lepszym wyborem, jeśli chcesz uniknąć dużego ruchu na drodze do miasta.

  Roma Termini
  Strona internetowa: www.italiarail.com
  Adres: Piazza dei Cinquecento 1, 00185 Rzym, Włochy

  Tiburtina
  Strona internetowa: www.italiarail.com
  Adres: 00162 Rzym, Włochy

  Rezerwuj z najlepszą wypożyczalnią w Rzymie

  Przez ponad połowę wieku, Auto Europe ustanowiło silne relacje z najlepszymi wypożyczalniami samochodów na świecie, poczynając od największych międzynarodowych firm, po specjalistycznych lokalnych dostawców. Dzięki temu jesteśmy w stanie oferować naszym klientom ogromną flotę pojazdów w konkurencyjnych cenach z doskonałą obsługą klienta.

  Każda nasza partnerska wypożyczalnia samochodów w Rzymie dostarcza Ci fantastycznego wyboru wysokiej jakości pojazdów na wynajem. Nasi partnerzy w mieście to także włoskie firmy, jak Sicily by Car, Maggiore i Noleggiare, ale też ogromni przemysłowi liderzy, jak Hertz, Avis i Europcar. Razem pragniemy dostarczać największego możliwego wyboru, elastyczności i niskich cen.

  Informacje o wypożyczalni samochodów Budget Informacje o wypożyczalni samochodów Avis Informacje o wypożyczalni samochodów Europcar Informacje o wypożyczalni samochodów Hertz

  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz dalszych informacji na temat jakiejkolwiek lokalizacji, lub wypożyczalni dostępnej na stronie Auto Europe, nie zawahaj się skontaktować z naszymi wielokrotnie nagradzanymi agentami wynajmu samochodów, zarówno telefonicznie, jak i e-mailem.


  Często zadawane pytania o wynajmie samochodów w Rzymie

  Skontaktuj się z nami

  Szukasz informacji dotyczących ubezpieczenia podczas wynajmu? Chcesz wiedzieć, czy potrzebna jest Ci karta kredytowa? Zastanawiasz się, jaki jest ruch na drogach w Rzymie i co to są strefy ZTL? Nie szukaj dalej! Z nami znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania! A jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na pytania w poniższej sekcji, nasi specjaliści są dostępni telefonicznie i chętnie odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.


  Czy potrzebuję karty kredytowej, by wypożyczyć samochód w Rzymie?

  Tak. Potrzebujesz karty kredytowej, aby opłacić rezerwację, oraz żeby odebrać samochód wynajęty w Rzymie. Należy też pamiętać, że niezależnie od tego, jakiej użyjesz karty podczas rezerwacji na naszej stronie, podczas odbioru pojazdu musisz przedstawić kartę kredytową wystawioną na imię i nazwisko głównego kierowcy, jaki jest podany na voucherze. Na umowie najmu może być zarejestrowanych więcej niż jeden kierowca (warto mieć oko na ofery, które zawierają dodatkowego kierowcę gratis wliczonego), ale podczas odbioru, przedstawiona karta kredytowa musi należeć do głównego kierowcy.

  Karta kredytowa wymagana jest przez wypożyczalnie, aby zablokować wysokość depozytu na czas wynajmu, dlatego muszą na niej być wystarczające środki do zablokowania. Wysokość depozytu swojej rezerwacji, czy w przypadku wynajęcia jakiegokolwiek pojazdu, możesz znaleźć podczas dokonywania rezerwacji, klikając "szczegóły ceny" danego pojazdu. Tam znajdziesz więcej informacji dotyczących depozytu.

  Klient nieposiadający karty kredytowej podczas odbioru może się spotkać z odmową usług ze strony wypożyczalni lub wymogiem zakupienia dodatkowego ubezpieczenia u dostawcy. W przypadku tej drugiej opcji dostawca może też pobrać wysokość depozytu z karty debetowej klienta (w odróżnieniu od karty kredytowej, gdzie depozyt jest blokowany, z karty kredytowej środki zostają pobrane).

   

  Jakiego potrzebuję ubezpieczenia, gdy wypożyczam samochód w Rzymie?

  Decydując się na wynajem samochodu w Rzymie z Auto Europe, stawka wynajmu samochodu zawiera już podstawowe ubezpieczenie wybranego pojazdu na podróż we Włoszech. Oznacza to, że wliczone jest ubezpieczenie od kolizji (CDW), odpowiedzialność cywilna i ochrona przed kradzieżą. Warto jednak pamiętać, że zarówno CDW, jak i ubezpieczenie od kradzieży posiadają udział własny. Udział własny to maksymalna kwota, za opłacenie której odpowiedzialny jest kierowca w przypadku wypadku lub kradzieży, zanim resztę pokryje ubezpieczenie. Wysokość udziału własnego różni się w zależności od dostawcy, a szczegóły można znaleźć dla każdej poszczególnej oferty w naszej wyszukiwarce w "szczegółach ceny".

  Niektóre części pojazdu się są objęte zabezpieczeniem CDW. Mogą się one różnić w zależności od pojazdu i wypożyczalni. Jeśli chcesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie, Auto Europe oferuje pakiet "Zwrot udziału własnego z Super Cover", dzięki któremu możesz otrzymać zwrot kosztów poniesionych w przypadku wypadku lub kradzieży, wliczając w to części samochodu, które zazwyczaj nie są objęte podstawowym ubezpieczeniem.

  Niektóre wypożyczalnie samochodów w Rzymie oferują klientom pakiet "Bez udziału własnego". Opcja ta dostępna jest między innymi z Centauro, Enterprise, Leasys, Locauto, Noleggiare, Interrent Key'n Go i Sicily by Car. Jak sama nazwa wskazuje, pakiet "Bez udziału własnego" zmniejsza wysokość udziału własnego przy CDW i kradzieży do zera. Nie ważne, na jakie ubezpieczenie zdecydujesz się podczas rezerwacji online, podczas odbioru może być Ci proponowane dodatkowe ubezpieczenie. Ważne jest, by pamiętać, że jeśli masz wykupione pełne ubezpieczenie, nie warto jest brać dodatkowego, które się dubluje i nic nowego nie wnosi. Wiedz też, że w żadnym wypadku nie musisz decydować się na dodatkowe ubezpieczenia od dostawcy, jeśli tego nie chcesz.

  Pamiętaj jednak, że kierowcy, którzy nie ukończyli 26 lat podlegają jeszcze opłacie młodego kierowcy, która płatna jest na miejscu u dostawcy. Nie jest to rodzaj ubezpieczenia, tylko opłata za młodego kierowcę. Podobnie jak w przypadku powyższych opcji ubezpieczeń, informacje o ograniczeniach wiekowych i innych opłatach, możesz znaleźć na naszej stronie podczas dokonywania rezerwacji, klikając "Szczegóły ceny" przy poszczególnych ofertach.

   

  Jaki jest ruch na drogach w Rzymie?

  Wjeżdżając do Rzymu, zauważysz, że duża obwodnica (Grande Raccordo Anulare lub GRA w skrócie) okrąża miasto. Jazda wzdłuż tej drogi pozwala uniknąć przejazdu przez często zatłoczone centrum miasta. Z łatwością dotrzesz do swojego celu, wybierając najbliższy mu zjazd z obwodnicy. Upewnij się, by z wyprzedzeniem zaplanować, który zjazd wybierzesz, przy użyciu mapy lub dobrego GPS, ponieważ obwodnica również jest zwykle zatłoczona szybko przemieszczającym się ruchem ulicznym.

  Pamiętaj także o ograniczonych strefach ruchu w centrum Rzymu. Nazywa się je Zona a Traffico Limitato lub ZTL po włosku. Dwie główne strefy znajdują się w historycznym centrum (Centro Storico) i Trastevere. Tylko mieszkańcy posiadający przepustkę lub ci, którzy zarejestrowali swój samochód do tego celu, mogą poruszać się w tych strefach, które są pod obserwacją kamer. Oznacza to, że rejestrowane są tablice rejestracyjne i jeśli nie masz uprawnień do wjazdu, otrzymasz wysoką grzywnę. Ważne jest, by zapoznać się z ograniczonymi strefami z wyprzedzeniem, ponieważ często po wejściu do ograniczonej strefy, nawet jeśli przez pomyłkę, trudno jest się szybko z niej wydostać z powodu dużego natężenia ruchu, a kamera już zarejestrowała Twój wjazd.

  Jak to się mówi, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Włoska stolica jest dobrze połączona z siecią autostrad prowadzącą do innych części Włoch. Miejsca znajdującymi się najbliżej Rzymu, które mogą być interesujące, to Florencja i Neapol. Do pierwszego z nich można dojechać, jadąc samochodem autostradą A1 / E45 poza miasto, a następnie kontynuując jazdę na A1 / E35. Podróż do Florencji powinna trwać niecałe trzy godziny, z zaledwie 277-kilometrowym dystansem. Neapol z drugiej strony jest o 48 kilometrów bliżej, więc jazda wzdłuż A24 / E80, a następnie wzdłuż A1 / E45 powinna zająć około dwóch godzin i 15 minut. Rzym jest także doskonałym miejscem do rozpoczęcia podróży w regionie Lazio!

   

  Gdzie mogę zaparkować samochodem wynajętym w Rzymie?

  Parkowanie samochodu na przedmieściach jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż jazda w samym mieście. Zaparkuj samochód w strefie mieszkalnej poza strefą ograniczonego ruchu (LTZ), a nie w centrum miasta, ponieważ w centrum Rzymu brakuje miejsc parkingowych. Postaraj się znaleźć parking w pobliżu jednej ze stacji metra na obrzeżach i wybierz się metrem do miasta, aby uzyskać najlepsze wrażenia. Większość ważnych miejsc w centrum Rzymu, takie jak Koloseum, Watykan, Schody Hiszpańskie i Fontana di Trevi, znajdują się w pobliżu metra linii A. Możesz również skorzystać z bliskości metra na parkingach Manzoni lub Furio Camillo i pozostawić swój wypożyczony samochód na parkingu strzeżonym przez cały dzień. Parkingi na ulicy poza strefą LTZ oznaczone są niebieskimi liniami i oferują pobyt na czas nieograniczony w różnych cenach parkingowych w zależności od regionu.

  Parkowanie w białych strefach zazwyczaj ogranicza się do 3 godzin, z wyjątkami robionymi dla mieszkańców. Żółte strefy są przeznaczone dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej posiadających specjalne przepustki, natomiast różowe dla ciężarnych kobiet i rodziców z niemowlakami. Niebieskie linie na drodze oznaczają płatny parking. Postój można opłacić gotówką (w euro) lub kartą w automatach, jakie stoją przy chodnikach. Większość niebieskich stref jest bezpłatna w niedziele i święta. Parkując na ulicy, zalecamy nie pozostawiać nić wartościowego w środku pojazdu, zwłaszcza widocznego z zewnątrz. Garaże parkingowe są również dostępne w mieście, często też przy atrakcjach turystycznych, jak przy Koloseum czy w Watykanie.

   

  Czy mogę jeździć wynajętym samochodem w Rzymie w strefach ZTL?

  Krótka odpowiedź brzmi "nie". Prawdą jest jednak, że nie jest to dozwolone w momencie, kiedy strefa ZTL jest aktywna. W celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, wszystkie większe miasta we Włoszech wprowadziły Strefy Ograniczonego Ruchu Drogowego (Zona a Traffico Limitato, po włosku) lub inaczej ZTL. Aby otrzymać najnowsze informacje dotyczące aktywnych stref ZTL w Rzymie danej godziny i dnia, radzimy odwiedzić stronę romamobilita.it lub powołać się na elektroniczne znaki przy wjeździe do stref ZTL.

  Większość historycznego centrum Rzymu znajduje się w strefie ZTL. Tylko mieszkańcy z przepustkami i specjalne pojazdy mają zezwolenie na wjazd do stref, gdzie ZTL jest aktywne, a przy wjeździe do nich są zamieszczone kamery, aby kontrolować ruch. Czasem można nieumyślnie wjechać do strefy ZTL, jednak wciąż będzie się to wiązało z wysoką karą. Co więcej, jeśli podczas jednego przejazdu wjedziesz i wyjedziesz ze strefy ZTL otrzymasz kilka mandatów. Z tego powodu, zalecamy, aby z wyprzedzeniem zapoznać się ze strefami i dowiedzieć się gdzie one występują. Pamiętaj też, że GPS nie koniecznie ostrzeże Cię przed wjazdem do ograniczonej strefy, dlatego zawsze zachowaj czujność.

  Na koniec, przypominamy też, że nawet jeśli będziesz jeździć po centrum Rzymu kiedy strefy ZTL nie są aktywne, nie oznacza to, że będziesz mógł tam zaparkować. Parking w tej strefie jest zawsze zarezerwowany dla mieszkańców.

   

  Czy mogę wypożyczyć samochód kempingowy w Rzymie?

  Oczywiście! Oprócz oferty szerokiego wyboru samochodów na wynajem od zaufanych lokalnych i międzynarodowych wypożyczalni samochodów dostępnych w Rzymie, Auto Europe współpracuje też z wieloma dostawcami samochodów kempingowych, aby dostarczyć naszym klientom możliwość wyboru także kamperów w konkurencyjnych cenach.


  Przewodnik turystyczny w Rzymie

  Podróżni udający się do Rzymu mają naprawdę ogromny wybór, jeśli chodzi o możliwości decydowania się na to co zobaczyć i odwiedzić, kiedy są w centrum cywilizowanego świata. Rzym był popularnym miejscem docelowym jeszcze w starożytności i do dziś nie przestaje zachwycać odwiedzających wspaniałymi miejscami i architekturą, ukazującą bogatą i różnorodną historię sięgającą wielu wieków. Nie zależnie od tego, czy chcesz zwiedzać miasto podczas całej podróży, czy Rzym jest tylko twoim miejscem startowym na wycieczki objazdowe, poniżej znajdziesz kilka propozycji do zainspirowania się na wyjazd!

  Najlepsze wycieczki jednodniowe samochodem wynajętym w Rzymie

  Włoska stolica ma doskonałą lokalizację, ponieważ łączy w sobie nie tylko bogactwo zabytków, ale jest także świetnym punktem startowym na podróż, możesz tu spędzić dzień na plaży lub poczuć prawdziwy smak Morza Śródziemnego. Przygotuj się na wyprawę i nie zapomnij zatankować przed wyruszeniem w trasę! Tutaj możesz znaleźć kilka przydatnych informacji o tankowaniu.

  Pompeje i Wezuwiusz

  Pompeje wciąż noszą ślady tragedii sięgającej początków nowej ery, kiedy to całe miasto zostało pogrzebane pod lawą i popiołem od potężnej erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. Współcześni pisali o tym, jak miasto Pompeje zostało nagle okryte pyłem i ciemnością. Dawniej letni kurort dla bogatych, z pięknymi willami, placami i arenami, Pompeje zostały zakopane pod piroklastyczną falą wyrzuconą z jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie, nawet po dziś dzień. Niemal nietknięte miasto zostało odkryte trzysta lat temu, a sceny z życia miasta i ludzi zamrożonych w czasie w mgnieniu oka, najprawdopodobniej przekroczą twoje oczekiwania. Wybierz się swoim wynajętym samochodem z Rzymu do Pompei w 2,5 godziny, aby doświadczyć tego unikatowego stanowiska archeologicznego.

  Toskania

  Przegapienie Toskanii we Włoszech byłoby prawdziwym wstydem. Zarezerwuj przynajmniej jeden dzień na krótką wycieczkę krajoznawczą do Val d'Orcia i winnic w Montalcino, aby doświadczyć prawdziwych toskańskich darów. Goście mogą wygrzewać się w toskańskim słońcu przy lampce wybornego wina i podziwiać panoramę jednej z wielu wiosek położonych na szczycie wzgórza w tym regionie. Toczne wzgórza Toskanii i jej malownicze widoki zapraszają na niezapomnianą podróż!

  Wybrzeże Amalfi

  To od Ciebie zależy, czy pojedziesz z Rzymu do Amalfi samochodem, czy skorzystasz z transportu publicznego, aby całkowicie zrelaksować się na wąskich krętych drogach i cieszyć się wspaniałym widokiem. Jeśli zdecydujesz się na wynajem samochodu w Rzymie na Wybrzeże Amalfi, wybierz A1 do Neapolu, a następnie jedź drogą A3. Stąd możesz łatwo dostać się do Sorrento, Positano lub wiosek na wybrzeżu. Dlaczego Amalfi? Poza wyjątkowym, malowniczym wyglądem, wybrzeże przypominające pocztówkę to jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech. Urocze wioski rybackie na stromych klifach stały się jedną z głównych atrakcji włoskiej turystyki. Ich kolorowe fasady i pokryte zielenią pustkowia są symbolem Wybrzeża Amalfi.

  Renesansowa Florencja

  Kiedyś rozkwitające miasto Renesansu, Florencja jest obecnie wielkim skansenem, który oferuje wspaniałe dzieła światowej sławy artystów i jedne z najpiękniejszych próbek architektury z tego owocnego okresu. XV wieczna Florencja była dobrze prosperującym miastem i miejscem narodzin renesansu. Wybierz się na przechadzkę po Florencji i przejdź przez most Ponte Vecchio, zapal świeczkę w Duomo i podziwiaj światowej klasy sztukę w galerii Uffizi. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników sztuki!

  Wyspa Capri

  Capri jedna z najbardziej przejmujących wysp Włoch, znajduje się w pobliżu Neapolu. Zalecamy zostawienie co najmniej dwóch dodatkowych dni na odwiedzenie Capri, ponieważ jest to około trzech godzin jazdy od Rzymu. Możesz połączyć swoją wycieczkę z wizytą na wybrzeżu Amalfi, popłynąć promem z Salerno, Amalfi lub Positano i spędzić pełen wrażeń weekend na Capri. Skalista, przesiąknięta słońcem wyspa znajduje się wysoko na liście wakacyjnych miejsc do odwiedzenia. Krystalicznie czysta woda rozpryskująca się na klifach i piaszczyste plaże zapraszają do orzeźwiającej kąpieli, podczas gdy restauracje rybne wzdłuż promenady oferują kulinarne przysmaki dla każdego smakosza.

  Co robić w Rzymie

  Decydując się na wakacje we Włoszech, miej pewność, że pierwsze miejsce, jakie odwiedzisz to wypożyczalnia samochodów w Rzymie. Z wynajętym samochodem, łatwiej będzie Ci zobaczyć wszystkie miejsca warte Twojej podróży. Następnie zadbaj o to, by Twoja lista zabytków była starannie zaplanowana, aby zapewnić sobie najlepsze wrażenia podczas ograniczonego pobytu w tym zapierającym dech w piersiach mieście. Auto Europe wybrało kilka miejsc, których nie możesz pominąć podczas Twoich następnych rzymskich wakacji. Miejsca te stanowią uzupełnienie zwykłych atrakcji miasta, takich jak Koloseum, Fontanna Di Trevi, Kaplica Sykstyńska, plac Piazza di Spagna czy Panteon.

  • Galeria Borghese i Willa Borghese Gardens: Słynna galeria rzymskich dzieł sztuki, renesansowe arcydzieła z kolekcji Borghese, rozmieszczone na dwóch piętrach w pięknej starej willi. Imiona Raphaela, Tiziana, Rubensa i Caravaggia brzmią jak specjalna gratka dla każdego znawcy sztuki. Tu możesz podziwiać ich niezwykłe i oryginalne dzieła sztuki. Galeria Borghese była kiedyś częścią niezwykłego ogrodu krajobrazowego w Rzymie, obecnie trzeciego co do wielkości w mieście. Zaplanuj kilka godzin, aby odwiedzić ogrody i cieszyć się zieloną oazą.

  • Kaplica Kapucynów: W pobliżu małego i tajemniczego placu Barberini znajduje się jeden z najciekawszych kościołów świata: Santa Maria della Concezione dei Cappuccini z kryptą pogrzebową. Pięć z sześciu pomieszczeń krypty przedstawia dość unikalną makabryczną "dekorację" na ścianach, składającą się z kości zmarłych mnichów. Szkielety zwisające z sufitu lub kości tworzące dziwne kształty zdobią kryptę razem z tabliczką głoszącą: "Kim teraz jesteście, kiedyś byliśmy, kim jesteśmy teraz, wy będziecie" co ma przypominać wszystkim odwiedzającym o ich własnej śmiertelności.

  • Villa d'Este: Jeden z wielu zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w lub blisko Rzymu, Villa d'Este znajduje się w Tivoli, niegdyś ulubionym letnim miejscu dla zamożnych Rzymian. Ducha i kulturę włoskiego renesansu najlepiej oddają wspaniałe ogrody tarasowe i fontanny, które wpłynęły na architekturę i ornamenty w wielu słynnych europejskich ogrodach. Willa znajduje się w odległości zaledwie 53 kilometrów od centrum Rzymu i można dojechać do niej samochodem w niecałą godzinę.

  • Campo de'Fiori: Campo de 'Fiori ma długą tradycję jako centrum, w którym można doświadczyć prawdziwego zgiełku Rzymu. Jego historia zabiera odwiedzających z powrotem do czasów średniowiecza, kiedy mały plac tuż przy Piazza Navona był używany do publicznych egzekucji! Nawet słynny astronom Giordano Bruno został spalony tutaj w 1600 roku. Oprócz rozrywki dla miejscowej ludności plac ten był domem dla wielu sklepów i targowisk. Nawet po dziś dzień wiele bocznych uliczek wokół placu nosi nazwy od gałęzi handlu, które niegdyś były popularne na Campo de'Fiori. Jest to idealne miejsce, by zdobyć świeże lokalne produkty i odbyć żywe spotkania z turystami i mieszkańcami.

  • Quartiere Coppedé: najmniejsza dzielnica Rzymu, skryta na północy miasta, jest czymś zupełnie nieoczekiwanym. Quartiere Coppedé to bajka, fantazja i czysty dramat, w którym różne style architektoniczne i artystyczne stają się jednym. Pisarze często opisują to miejsce jako kapryśne i jest to naprawdę jedna z jego najbardziej znanych cech. Poćwicz sztukę gubienia się w Rzymie i wędruj po brukowanych uliczkach Quediere Coppedé. Doświadcz jego unikalnego wyglądu; podziwiaj ozdoby i rzeźby mitycznych stworzeń, wyblakłe pałace Art Nouveau i całą fantastyczną mieszankę stylów.

  • Szpital dla lalek (Ospedale delle Bambole): Przyciśnięte do witryn sklepowych, połamane lalki spędzają dni i noce, patrząc wprost na przechodniów lub gdzieś w nieokreśloną dal. Są zamrożone w ruchu, z brudnymi włosami, połamanymi twarzami lub brakującymi częściami. Dziwne, jak może się wydawać, nie jest to pułapka turystyczna, która ma Cię przestraszyć, ale skromna stacja lalek mającą ponad sto lat. Historia zaczyna się od Luigi Grassi, scenografa z teatru lalek, z XIX wieku. Mimo że lalki nie były jego głównym przedmiotem zainteresowania, dzięki talentowi do naprawy wszelkiego rodzaju przedmiotów, zaczął się zajmować także nimi. Zainspirowany przez jednego z przechodniów, Luigi Grassi namalował znak z czerwonym krzyżem i powiesił go przed swoim sklepem. Na tabliczce ze znakiem widniał napis "Szpital dla lalek".

  • Bazylika św. Pawła: Jedna z najstarszych i najważniejszych bazylik katolickich została zamówiona przez Konstantyna I w IV wieku. Legenda głosi, że bazylika została zbudowana nad grobowcem Pawła Apostoła. Nawet po wielkim pożarze, który pochłonął większą część kościoła, wpłynęły liczne datki w formie lapisu i alabastru, które pomogły odtworzyć bazylikę do jej pierwotnego wyglądu. Najbardziej uderzającą cechą św. Pawła za Murami jest rząd papieskich portretów, który naturalnie ma ograniczony charakter przestrzenny i jako taki często kojarzy się z końcem świata. Papież, którego oblicze ma zawisnąć w ostatniej ramie, jest uważany za ostatniego papieża przed powtórnym przyjściem Chrystusa. Uważajcie, zostało tylko kilka miejsc do wypełnienia! Chociaż ta legenda jest szeroko rozpowszechniona, nie została oficjalnie zaakceptowana przez Kościół katolicki.

  Przydatne linki

  Przewodnik turystyczny po Rzymie