Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  INFORMACJE TURYSTYCZNE CHORWACJA

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Przewodnik turystyczny chorwacja - inspiracje na Twoje podróże

  Piękna Chorwacja znajduje się w południowo-wschodniej części kontynentu europejskiego i przez stulecia spotykała się z wpływami cywilizacji Wschodu i Zachodu. Chorwacja ma wiele do zaoferowania ze swoją długą linią brzegową, bogatą kulturą, sztuką, teatrami, sportem, mediami i rozrywką. Dubrownik położony jest dalej na południe i oddalony jest od reszty kontynentu kawałkiem terenu, który należy do Bośni i Hercegowiny. Do Chorwacji od zawsze przybywały tłumy wczasowiczów na lato, korzystając z licznych ośrodków wczasowych nad Adriatykiem.

  Zagrzeb jest stolicą kraju i największym miastem w Chorwacji. Powstałe w czasach romańskich, miasto to jest ważnym centrum ekonomicznym dla kraju. Mieści się tu siedziba główna rządu, ministerstwa i budynki administracji rządowej. Zagrzeb jest ważnym turystycznym miejscem docelowym w regionie, urządzając liczne festiwale i eventy każdego roku. Dwie rzeźby z podobizną Św. Grzegorza, są jedną z największych atrakcji w mieście.

  Jako drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji, Split jest kolejnym często odwiedzanymi miastem w kraju. Jego historyczne centrum jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a przepełnione jest kulturą, z miejscami, jak Chorwackie Muzeum Zabytków Archeologicznych i Chorwackie Muzeum Morskie. Co więcej, w Splicie jest wiele placówek sportowych, w tym stadion Poljud i Arena Spaladium. W okolicy znajduje się też wiele plaż z płytkimi wodami. Plaża Bacvice i Firule są między najbardziej popularnymi. Sprawdź nasz przewodnik turystyczny po Chorwacji i wykorzystaj w pełni swoje wakacje. Od piaszczystych plaż i czystych wód, po miejsca historyczne, Chorwacja ma wiele do zaoferowania.

  Z ponad 65-letnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku wynajmu samochodów, Auto Europe dzięki licznym partnerom dostarcza najlepszych usług w najniższych cenach. Co więcej, oferujemy też wynajem kamperów, samochodów luksusowych i usługi przewozowe. Dzięki relacjom z zaufanymi dostawcami, jak Avis, Hertz i Europcar, mamy też ogromną flotę pojazdów dla klientów do wybierania, w licznych lokalizacjach na całym świecie. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, by dowiedzieć się więcej.

  Przejrzyj też wybrane tematy z przewodnika po Chorwacji wymienione poniżej i dowiedz się więcej, odwiedzając konkretną stronę poświęconą danemu aspektowi podróżowaniu w Chorwacji.

  Wycieczki objazdowe Atrakcje Często zadawane pytania


  Wycieczki objazdowe samochodem wynajętym w Chorwacji

  Park Narodowy KrkaChorwacja oferuje bogatą i urozmaiconą ofertę wakacyjnych atrakcji, od historycznych pereł, takich jak Dubrownik i szereg cudów natury, po nowoczesny i wyrafinowany Zagrzeb. Zorganizowaliśmy dwie wycieczki, które możesz zorganizować podczas pobytu w Chorwacji, aby zainspirować Cię do odkrycia tego cudownego kraju.

  • Wybrzeże Adriatyku: Wynajmij samochód w Dubrowniku, jednym z najpotężniejszych średniowiecznych miast otoczonych murami południowego Adriatyku, i zanurz się w lokalnej kulturze. Po zapoznaniu się z atmosferą Dubrownika i zabytkami i przygotowaniu się do dalszej podróży, wybierz drogę nr 8 i jedź na północ, aby zobaczyć najlepsze kultowe widoki na Adriatyk. Droga 8 biegnie wzdłuż wybrzeża Adriatyku i prowadzi przez małe urocze wioski i turystyczne hotspoty Makarska, Split lub Zadar, gdzie można zatrzymać się na kilka dni.

  • Istria: Półwysep Istria położony jest w północno-zachodniej Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. Półwysep najlepiej opisać jako skarbnicę zabytków z epoki bizantyjskiej. Wycieczka na półwysep to podróż w czasie do historycznych miast portowych Pula, Porec i Rovinj. Znajdziesz tutaj nie tylko fascynującą architekturę, ale także wyśmienitą kuchnię i spektakularne krajobrazy, które są bardzo pociągające. Zwiedzaj półwysep i wykorzystaj w pełni swoje podróże na Istrii.

  • Park Narodowy Krka: Wizyta w Chorwacji nie może się odbyć bez kąpieli w otoczeniu natury - co możesz zrobić w Parku Naturalnym Krka. Zanurz się w przyjemnych, niebieskich wodach, z bujną roślinnością wokół, by w pełni doświadczyć pięknej natury. Na terenie znajduje się kilka udogodnień, a warto jest tu przyjechać wcześnie, przed autokarami z turystami. Park Narodowy Krka jest drugim pod względem wielkości rezerwatem naturalnym w kraju, a zobaczysz tu też wiele cudownych wodospadów.

  • Trogir: To piękne średniowieczne miasteczko otoczone jest imponującymi murami. Po przekroczeniu jego bram powita cię wenecka architektura, ze starym miastem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oryginalnie był to grecki port handlowy, założony w 3 wieku, dlatego Trogir cieszy się pięknymi widokami na morze, historycznymi brukowanymi uliczkami i wspaniałą kuchnią. Razem z imponującym Zamkiem Kamerlango, możesz odwiedzić katedrę Św. Wawrzyńca, zbudowaną w stylu romańsko-gotyckim.

  Co robić w Chorwacji

  Chorwacja jest jednym z najlepszych miejsc na Adriatyku do odwiedzenia. Z ciekawą historią, kulturą i mnóstwem opcji rozrywkowych, z pewnością spędzisz tu świetnie czas. Zrelaksuj się w jednej z kawiarni lub na piaszczystej plaży, by zaraz wskoczyć do ciepłej wody i pływać wśród podmorskiej fauny. W głębi lądu znajdziesz wspaniałe parki narodowe, góry i zielone lasy do odkrywania. Poniżej znajdziesz kilka naszych sugestii dla Ciebie na kolejną wycieczkę.

  Split w Chorwacji

  • Dubrownik Stare Miasto: Stare Miasto, w którym znajdują się zabytkowe świątynie i spektakularne budynki, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1979 roku. Mury obronne starego miasta robią największe wrażenie, i to dzięki nim miasto nigdy nie został podbity. Dziś, pięknie odrestaurowane, mury miejskie są najbardziej znaną atrakcją Chorwacji także dzięki niektórym scenom z Gry o Tron, które były tu kręcone.

  • Park Narodowy Jezior Plitwickich: Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1949 roku. Składa się z licznych turkusowych jezior połączonych ze sobą 90 malowniczymi wodospadami. To bajkowe miejsce teleportuje odwiedzających do świata cudów natury. Najlepszym sposobem, aby się tam dostać, jest autostrada A1.

  • Rovinj: Historia tego uroczego miasteczka sięga VII wieku p.n.e. Było ono świadkiem rządów różnych imperiów i krajów, dzięki czemu może teraz pochwalić się oszałamiającą bizantyjską lub wenecką architekturą. Wybierz się na spacer labiryntem małych brukowanych uliczek Rovinj i nie przegap najlepszego widoku na Adriatyk z placu przed kościołem św. Eufemii.

  • Pula: największe miasto Istrii jest najbardziej znane z rzymskiego amfiteatru z I wieku p.n.e. Odwiedź starożytną arenę i cofnij się w czasie. Zobacz z pierwszej ręki to, co najlepsze w rzymskiej architekturze, miejsce bitwy gladiatorów. W pobliżu areny znajduje się duży płatny parking publiczny, więc dotarcie tam wynajętym samochodem jest proste.

  • Split: drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, Split, leży na wybrzeżu Adriatyku i cieszy się wspaniałą letnią pogodą przez większość roku. Miasto jest pełne zabytków wciśniętych w labirynt małych uliczek. Split jest pełen życia nocnego i szczyci się imponującą promenadą pełną uroczych kawiarni.

  Krótko o historii

  Zanim kraj został założony na początku średniowiecza, kiedy powstało Księstwo Chorwacji, terytoria dzisiejszej Chorwacji znajdowały się pod panowaniem rzymskim i greckim. Chorwaci utworzyli unię z Węgrami w 1102 r., tworząc Królestwo Chorwacji, które trwało kolejne cztery stulecia. Okres ten upłynął pod znakiem najazdów osmańskich i walki z Republiką Wenecji, która chciała kontrolować regiony przybrzeżne. Chorwacki parlament wyznaczył Ferdynanda I z rodu Habsburgów na nowego władcę Chorwacji w 1527 r. jako sposób zapewnienia ochrony przed Imperium Osmańskim. Po wojnach osmańskich rozpoczęły się migracje Chorwatów i Serbów, dokonując wielkich zmian demograficznych.

  Podczas wojen napoleońskich ziemie przybrzeżne zmieniły przymierza z Francuzami na Austriaków, aby stać się częścią Cesarstwa Austriackiego. Po kongresie w Wiedniu w 1815 r. utworzono Królestwa Chorwacji i Dalmacji i pozostały one częścią Cesarstwa Austriackiego do 1918 r., kiedy parlament chorwacki ogłosił niepodległość i przyłączył się do nowego państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Nowy kraj zjednoczył się z Królestwem Serbii, tworząc Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Konstytucja z 1921 r. ogłosiła jedno unitarne państwo kończące chorwacką autonomię, co pogorszyło sytuację w chorwackiej polityce.

  W 1931 r. Król Aleksander zmienił nazwę kraju na Jugosławię i wprowadził bardziej jednolitą konstytucję. Po dalszych zawirowaniach politycznych i wewnętrznych podziałach Jugosławia stanęła w obliczu niemieckiej i włoskiej okupacji podczas II wojny światowej. Niepodległe państwo chorwackie, wspierane przez nazistów, zostało utworzone w 1941 r. i obejmowało części Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz region Syrmii. Ruch oporu, któremu przewodził Josip Broz Tito, doprowadził do utworzenia Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii pod koniec II wojny światowej w 1945 r. Socjalistyczna Jugosławia rozpadła się w 1992 r. w wyniku wojen jugosłowiańskich wywołanych nierozwiązanymi problemami etnicznymi. Chorwacja oddzieliła się od Jugosławii w 1991 r., co doprowadziło do kolejnej wojny, która zakończyła się w 1995 r. Chorwacja przystąpiła do NATO w 2009 r. i stała się członkiem Unii Europejskiej cztery lata później w 2013 r.


  Często zadawane pytania o podróżowaniu w Chorwacji

  Skontaktuj się ze specjalistami wynajmu samochodów z Auto EuropePoniżej stworzyliśmy krótką sekcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów podczas wynajmu samochodu w Chorwacji. Omawiamy tu między innymi strefę czasową, ograniczenia podróży, walutę, rzeczy, o których warto pamiętać i nie tylko. Jeśli nie znajdziesz tego, czego szukasz, nie wahaj się skontaktować z naszymi specjalistami od rezerwacji. Nasi agenci dostarczą Ci wszystkich najnowszych informacji dotyczących podróży do Chorwacji. Możesz też odwiedzić naszą stronę poświęconą Chorwacji, z informacjami dotyczącymi ograniczeń wiekowych, krat kredytowych i nie tylko. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź naszą specjalną sekcję z praktycznymi wskazówkami i przydatnymi poradami na podróż.


  Jaki rodzaj samochodu na wynajem jest najlepszy na wyjazd do Chorwacji?

  Dzięki naszym partnerom jesteśmy w stanie zapewnić ogromną flotę pojazdów do wyboru. Oferujemy samochody w różnych kategoriach, a każda ma swoje wady i zalety. W zależności od tego, jak planujesz spędzić wakacje w Chorwacji, powinieneś odpowiednio dobrać kategorię. Jeśli zatrzymujesz się w Puli lub or Zadarze, kategoria mini, kompaktowa lub ekonomiczna, będą w pełni wystarczające. Pojazdy te najlepiej się sprawdzają podczas manewrowania w korkach i na wąskich ulicach.

  Jeśli chcesz odwiedzić dalej położone tereny, pomyśl o kategorii SUV, gdzie samochody są bardziej wytrzymałe, stabilne i mają mocniejszy silnik. Jazda między chorwackimi miastami może wymagać kategorii rodzinnej, aby droga była przyjemniejsza i bezpieczna. W celu znalezienia najlepszego pojazdu na swój wyjazd zalecamy odwiedzenie naszej strony z dokładnymi informacjami o każdej kategorii samochodów i ich cechach oraz zaletach.

   

  Jaka jest waluta w Chorwacji?

  Walutą w Chorwacji jest kuna (HRK). Walutę można wymieniać w bankach i kantorach wymiany walut w całym kraju. Karty kredytowe są ogólnie akceptowane w większości głównych centrów handlowych, ale zawsze dobrą praktyką jest powiadomienie dostawcy karty przed podróżą, aby zapewnić odpowiednią ochronę.

   

  Jaka jest strefa czasowa w Chorwacji?

  Chorwacja, tak jak Polska, leży w środkowoeuropejskiej strefie czasowej (CET), która jest o godzinę przed czasem Greenwich (GMT +1) w miesiącach zimowych i dwie godziny przed GMT w lecie, kiedy obserwuje się czas letni.

   

  Elektryczność - czy potrzebuję adapter w Chorwacji?

  Prąd elektryczny w Chorwacji wynosi 230 woltów, 50 Hz. Okrągłe, dwubiegunowe wtyczki w europejskim stylu są zwykle standardem. Jeśli chcesz korzystać z urządzeń elektrycznych (ładowarka do telefonu komórkowego lub laptopa) w Chorwacji, nie potrzebujesz adaptera.

   

  Czy potrzebna jest wiza, aby podróżować do Chorwacji?

  Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej pierwszego dnia lipca 2013 r., co oznacza, że wymogi odnośnie wiz w Chorwacji są teraz zgodny z resztą UE. Przekraczając granicę wystarczy, że będziesz mieć przy sobie dowód osobisty oraz dokumety do prowadzenia pojazdu. Jeśli potrzebujesz pomocy podczas pobytu w Chorwacji, zapoznaj się z lokalizacją ambasady polskiej w Zagrzebiu.

  Ambasada RP w Zagrzebiu
  Miramarska 23
  10000 Zagreb
  Fax: (00385-1) 48-99-420
  Telefon: (00385-1) 48-99-444
  Email: hrzagamb@msz.gov.pl / veleposlanstvo.poljske@msz.gov.pl

   

  Jakie są najbardziej przydatne zwroty po chorwacku?

  Języki chorwacki i serbski są używane w Chorwacji, a niemiecki jest również powszechnie używany i rozumiany w północnych regionach kraju. Podróżujący usłyszą także język włoski wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Oto kilka kluczowych zwrotów w języku chorwackim, z którymi warto się zaznajomić przed wyruszeniem w podróż:

  Cześć - Bok lub Bog
  Dzień dobry - Kako ste
  Dobrze dziękuję - Dobro sam, hvala
  Proszę - Molim
  Dziękuję - Hvala
  Tak - Da
  Nie - Ne
  Jak masz na imię? - Kako se zovete?
  Nazywam się.. - Zovern se..
  Zgubiłem/am się - Izgubio / izgubila sam se
  Policja - Policija
  Czy mogę skorzystać z telefonu? - Mogu li se posluziti telefonom?


  Przydatne linki

  Oficjalny przewodnik turystyczny po Chorwacji

  Gov.pl Porady dotyczące wyjazdu do Chorwacji