Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  TANI WYNAJEM SAMOCHODÓW W HAMBURGU

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Wypożyczalnia samochodów w Hamburgu - czarującym Hanzeatyckim mieście

  Wypożyczalnia samochodów w Hamburgu

  Piękny Hamburg, z bogatą tradycją kupiecką miasta Hamsy i wyjątkowym sprytem mieszkańców północnych Niemiec, przyciąga odwiedzających swoim zrelaksowanym stylem życia. Miasto znajduje się w ujściu rzeki Łaby i jest drugim największym miastem w Niemczech pod względem liczby ludności, a mieści się tu też drugi największy port w kraju. To stylowe miasto Hafen łączy w sobie historię starego miasta portowego z nowoczesną architekturą i wyjątkowym życiem nocnym. Znana Elbphilharmonie, awangardowa hala koncertowa, dominująca nad brzegiem rzeki od 2017 roku, jest doskonałym przykładem powiewu świeżości.

  Kiedy doświadczysz już wszystkiego, co wspaniały Hamburg ma do zaoferowania, mając wynajęty samochód możesz udać się na zwiedzanie północnych Niemiec, jak do dawnej stolicy komercjalnej, Miast Ligi Hanzeatyckiej Bremen, Lüneburg, Lübeck i Rostock. Typowe są tam średniowieczne centra i domy z cegły, kiedyś były to miasta zjednoczone położone w stronę północy lub Bałtyku. Dla tych, co uwielbiają wycieczki na drodze, jest kilka miejsc wartych odwiedzenia w odległości 3-4 godzin jazdy, jak stolica kraju Berlin i stolica Danii, Amsterdam.

  Niejedna wypożyczalnia samochodów w Hamburgu oferuje swoje usługi przez Auto Europe, dostarczając liczne samochody do wyboru w najlepszych cenach na rynku. Przez ponad połowę wieku współpracujemy z najlepszymi dostawcami, aby zapewnić Ci najlepsze usługi w najbardziej przystępnych cenach. Najważniejsza dla nas jest satysfakcja klienta i dlatego mamy wielojęzycznych specjalistów dostępnych na infolinii, jeśli masz jakieś pytania. Nie wahaj się skontaktować z naszym oddanym oddziałem specjalistów pod numerem +48 222 639 537.

  Jeśli lubisz jazdę i szukasz dodatkowej elastyczności na drodze podczas wynajmu samochodu w Hamburgu, polecamy zdecydowanie się na wynajem samochodu w jedną stronę, co oznacza, że możesz zwrócić samochód w innej lokalizacji, niż punkt odbioru. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących ograniczeń i opłat, prosimy skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy chętnie Cię poinformują i doradzą.

  Więcej informacji związanych z wynajmem samochodu w Hamburg, znajdziesz pod poniższymi linkami:

  Dostawcy FAQ Przewodnik

  Skąd odebrać samochód w Hamburgu

  Jeśli planujesz wynająć samochód w Hamburgu, wyszukiwarka Auto Europe jest idealna nie tylko do znajdowania najlepszych stawek wynajmu, ale też kategorii samochodów, dostawców, lokalizacji odbioru i dodatkowego wyposażenia. Współpracujemy z wypożyczalniami w całym Hamburgu, aby móc oferować naszym klientom jak największy możliwy wybór lokalizacji odbioru w mieście, w tym na lotnisku, na głównej stacji kolejowej i w centrum. W centrum miasta oferujemy: Spaldingstr, Rothenbaumchaussee, Eifestr, Altona-West, Lokstedt, Friedrich-Ebert-Damm, oraz kilka lokalizacji na przedmieściach, jak Winsener Str i Stader Str.

  W naszej wyszukiwarce możesz zobaczyć listę dostępnych lokalizacji odbioru i zwrotu pojazdów i wybrać najbardziej dogodną z nich. Na swoim voucherze znajdziesz adres wypożyczalni i instrukcje związane z odbiorem i wymaganymi dokumentami do przedstawienia. Zazwyczaj jest to dowód tożsamości, prawo jazdy i karta kredytowa, wszystkie wystawione na imię i nazwisko głównego kierowcę.

  Lotnisko w Hamburgu

  Międzynarodowe lotnisko w Hamburgu, łączy północną część kraju z licznymi lokalizacjami w Europie. Budynek lotniska składa się z dwóch terminali i znajduje się około 9 kilometrów na północ od miasta, do którego można dotrzeć w niecałe 20 minut. Na miejscu znajdziesz kilka sklepów, restauracji i wiele więcej w tak zwanej Airport Plaza, łączącej dwa budynki i oferującej usługi dla podróżnych. Stanowiska wypożyczalni na lotnisku można znaleźć w strefie przylotów na Terminalu 2. aby oddać wynajęty pojazd, przeznaczony jest do tego parking wielopoziomowy, położony naprzeciwko parkingu P5.

  Lotnisko Hamburg (HAM)
  Strona Internetowa: www.hamburg-airport.de/en
  Adres: Flughafenstr. 1-3, 22335 Hamburg, Niemcy
  Telefon: +49 40 50750

  Centralna stacja kolejowa w Hamburgu

  Jeśli podróżujesz pociągiem lub chcesz odebrać swój samochód na centralnej stacji kolejowej w Hamburgu, Auto Europe oferuje swoje usługi przez licznych dostawców na stacji, znajdującej się zaraz obok ratusza. Jako jedna z największych stacji kolejowych w Niemczech, sam budynek jest sporych rozmiarów i mieści się tam kilka sklepów, restauracji i barów. Stanowiska dostawców znajdują się albo na stacji, albo w okolicy, na sąsiednich ulicach w centrum wypożyczalnie na Heichmannplatz. Na opłaconym z góry voucherze będzie się znajdował dokładny adres dostawcy i informacja o wymaganych dokumentach do przedstawienia, w celu odebrania pojazdu.

  Hamburg Hauptbahnhof
  Adres: Hamburg Hauptbahnhof, Hachmannplatz 16, 20099 Hamburg, Niemcy
  Strona internetowa: www.bahnhof.de/


  Rezerwuj z najlepszymi wypożyczalniami samochodów w Hamburgu

  Szukasz tanich wypożyczalni samochodów w Hamburgu? Wyszukiwarka Auto Europe nie tylko dostarczy Ci najlepszych cen dostępnych na rynku, ale zagwarantuje też najlepsze możliwe usługi. Nasze długoletnie doświadczenie w branży wynajmu samochodów pozwoliło nam na współpracę z najlepszymi i najbardziej zaufanymi partnerami, ponieważ dla nas najważniejszy jest zawsze klient i jego doświadczenia. W Hamburgu współpracujemy z największymi międzynarodowymi dostawcami, takimi jak Europcar, Enterprise, Alamo, National i Sixt, a także z kilkoma znanymi firmami, jak Budget, Keddy, Global i z niemiecką wypożyczalnią Buchbinder.

  Enterprise - informacje o wypożyczalni Alamo - informacje o wypożyczalni Budget - informacje o wypożyczalni Buchbinder - informacje o wypożyczalni

  Powyższe cztery wypożyczalnie to tylko kilka z dostępnych dostawców, z którymi współpracujemy z tym mieście portowym. Kliknij wybrane logo, aby dowiedzieć się więcej o danej firmie. Więcej szczegółowych informacji o naszych partnerach lub o dostępnych usługach i godzinach otwarcia, mogą Ci dostarczyć nasi specjaliści telefonicznie.


  Często zadawane pytania dotyczące wynajmu samochodu w Hamburgu

  Skontaktuj się z nami

  Masz pytanie dotyczące ubezpieczenia? A może zastanawiasz się, czy potrzebujesz karty kredytowej podczas wynajmu samochodu w Hamburgu? Może zastanawia Cię, jak wygląda ruch na drogach lub parking, albo chcesz się dowiedzieć, czy wynajmowany pojazd jest wyposażony w opony zimowe? Przeczytaj poniższą sekcję najczęściej zadawanych pytań, jeśli interesuje Cię wypożyczalnia samochodów w Hamburgu, aby znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, pamiętaj, że zawsze możesz do nas zadzwonić, a nasi agenci z przyjemnością Ci pomogą.

  Czy potrzebuję karty kredytowej, żeby wynająć samochód w Hamburgu?

  Tak. Decydując się na wynajem samochodu w Hamburgu, będziesz potrzebował dowodu tożsamości, prawa jazdy i karty kredytowej, wystawionych na imię i nazwisko głównego kierowcy (na którego wystawiony jest voucher Auto Europe). Musisz się też upewnić, że masz wystarczające środki na karcie, ponieważ lokalny dostawca zablokuje na twojej karcie wymaganą kwotę depozytu. Karty debetowe, gotówka i karty dodatkowych kierowców nie będą akceptowane.

  Wysokość depozytu różni się w zależności od dostawcy i zależy też od wybranej przez Ciebie kategorii pojazdu. Szczegółowe informacje dotyczące depozytu znajdziesz na swoim voucherze (wysłanym po zatwierdzonej rezerwacji) lub w "Szczegółach Ceny" dla indywidualnych ofert dostępnych na naszej stronie (przed dokonaniem rezerwacji). Jeśli wciąż masz wątpliwości, odwiedź nasz wpis na blogu z najczęściej zadawanymi pytaniami o karty kredytowe i depozyt lub skontaktuj się z naszą infolinią.

   

  Jakiego ubezpieczenia potrzebuję podczas wynajmu samochodu w Hamburgu?

  Bądź pewien, że wszystkie samochody na wynajem w Hamburgu zawierają podstawowe ubezpieczenia wymagane do jazdy w Niemczech. Zalicza się do tego CDW (Ubezpieczenie od wypadku), OC i ubezpieczenie przed kradzieżą. Jest to nasz podstawowy pakiet z udziałem własnym, czyli jest limit kwoty, jaką klient będzie zobowiązany zapłacić w razie wypadku lub kradzieży podczas wynajmu.

  Auto Europe oferuje także klientom dodatkową opcję zabezpieczenia Zwrot Udziału Własnego z Super Cover podczas rezerwacji. Dzięki temu masz zabezpieczone doadtkowe elementy pojazdu, które normalnie nie byłyby uwzględnione w pakiecie podstawowym. Aby dowiedzieć się więcej o naszych opcjach dodatkowych zabezpieczeń, sprawdź naszą stronę z wyjaśnieniem poszczególnych zabezpieczeń samochodu. Wiedz też, że podczas odbioru samochodu, lokalny dostawca może Ci proponować dodatkowe ubezpieczenia. Są one całkowicie opcjonalne i nie musisz się na nie decydować jeśli nie chcesz. Mogą być one nawet zbędne, w zależności od tego co obejmują, jeśli masz już zakupione zabezpieczenie od Auto Europe.

  W sytuacji kiedy główny kierowca nie ma ukończonych 26 lat, może on podlegać dodatkowej opłacie młodego kierowcy. Nie jest to ubezpieczenie, ale często jest naliczane dla kierowców, którzy nie spełniają wymogów wiekowych. Każdy dostawca wyznacza swoje własne ograniczenia i limity, dlatego warto jest sprawdzić ogólne warunki, dostępne na stronie w Szczegółach ceny (przed dokonaniem rezerwacji) i na voucherze (po dokonaniu rezerwacji).

   

  Jaki jest ruch drogowy w Hamburgu?

  Ruch na drogach w centrum Hamburga stopniowo się zmniejsza od roku 2000. Pomiędzy 2000 a 2017 obniżył się o 10 do 13 procent. W samym mieście ruch się nieco zmniejszył, ponieważ przeniósł się na autostrady i obrzeża miasta, ale wciąż ogólnie zmalał. Jednak to nie jedyny powód, dla którego z łatwością będziesz się przemieszczał po Hamburgu. Znajdziesz tu dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, który ułatwia poruszanie się po centrum i okolicach, dlatego wynajem samochodu w Hamburgu jest dobrą opcją. Aby uniknąć godzin szczytu i zwiększonego ruchu, lepiej jest nie jeździć od 7 do 9 rano i od 16 do 19.

  Hamburg jest ważnym węzłem komunikacyjnym w kraju i Europie, dlatego miasto to jest dobrze połączone z licznymi autostradami. Znajdziesz tu połączenia z autostradami A1, A7, A23 i A24. A1 biegnie z Heiligenhafen nad Bałtykiem przez Bremen, Dortmund i Kolonię do Saarbrücken. A7 służy jako oś północ-południe dla Niemiec i łączy Ellund na granicy z Danią, z Füssen na granicy z Austrią. A23 lub autostrada na zachodnim wybrzeżu, łączy Hamburg z Schleswig-Holstein Heide. A24 biegnie pomiędzy Hamburgiem a trójkątem autostradowym Havelland na obwodnicy Berlina. Kilka federalnych autostrad (B4, B5, B73, B75, B431 i B432) jest połączonych z Hamburgiem i prowadzą w kierunku na Nuremberg, Cuxhaven, Bremen i w kilka innych kierunków.

   

  Gdzie mogę zaparkować samochód wynajęty w Hamburgu?

  W Hamburgu jest około 10,000 miejsc parkingowych łącznie w 26 wielopoziomowych parkingach, na których możesz parkować za darmo. Tak zwany "dynamiczny system naprowadzania" powinien pomóc ci szybko znaleźć wolne miejsce na zaparkowanie wynajętego samochodu w jednym z garaży z darmowymi miejscami postojowymi. W tym celu elektroniczne znaki pokazują Ci gdzie i jak wiele jest obecnie dostępnych miejsc. Aby się lepiej odnaleźć, system dzieli miasto na trzy strefy. Oto strefy w Hamburgu:

  • Mönchebergstraße (14 garaży / ok. 6,400 miejsc parkingowych)
  • Jungfernstieg (6 garaży / ok. 2500 miejsc parkingowych)
  • Hafen / Michel (6 parkingów / ok. 2200 miejsc parkingowych)

  Mimo tego, znalezienie wolnego miejsca w centrum Hamburga nie jest takie łatwe. Parkowanie na ulicach jest zazwyczaj dozwolone tylko przy zakupieniu biletu parkingowego, ponieważ władze miasta chcą zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z usług transportu publicznego, zamiast samochodów. Możesz zatem zostawić swój samochód na, tak zwanym park-and-ride, za granicami centrum miasta i skorzystać z połączeń transportu publicznego, żeby dostać się do centrum.

   

  Czy potrzebuję naklejki emisyjnej podczas wynajmu samochodu w Hamburgu?

  Nie, nie potrzebujesz naklejki emisyjnej w Hamburgu, ponieważ na ten moment nie obowiązują tu “Umweltzonen”, co oznacza strefy z ograniczonym wjazdem, jakie istnieją w większych miastach w Niemczech, aby ograniczyć ruch na drogach i zanieczyszczenie powietrza.

   

  Czy potrzebuję dodatkowego wyposażenia podczas wynajmu samochodu w Hamburgu zimą?

  Kiedy przeglądasz wypożyczalnie samochodów w Hamburgu zimą, zalecamy wybranie pakietu darmowych opon zimowych na naszej stronie. W Niemczech opony zimowe nie są wymagane przez pewien okres czasu, ale są wymagane kiedy pojawia się śnieg, oblodzenia lub chlupa na drogach. Dlatego większość naszych pakietów wynajmu w Niemczech, jakie mamy dostępne od końca listopada do połowy kwietnia, zawierają opony zimowe wliczone w cenę. Przed udaniem się w podróż, zwłaszcza w tereny górskie, sprawdź, czy na drogach są wymagane łańcuchy, które można zamówić z wyprzedzeniem i opłacić lokalnie, oraz czy niektóre z tych tras nie mogą być zamknięte z powodu dużych opadów śniegu. Jeśli udajesz się na narty, stojaki na narty również są na zapytanie w zimowym sezonie. Auto Europe ma w ofercie wiele nowoczesnych pojazdó typu SUV, które zapewnią Ci bezpieczniejszą podróż.

   

  Czy mogę wynająć samochód kempingowy w Hamburgu?

  Oczywiście. Wynajmując kampera w Hamburgu, doświadczysz zupełnie innego rodzaju wakacji. Oszczędź sobie przydługawego szukania odpowiedniego zakwaterowania i zatrzymuj się na noc na jednym z dostępnych kempingów w i w okolicach Hansestadt.


  Hamburg przewodnik turystyczny

  Wypożyczenie samochodu w Hamburg pozwoli Ci nie tylko zwiedzać drugie największe miasto pod względem zaludnienia i drugi największy port w Niemczech, ale też jego okolice, ściśle związane z handlem morskim nad Morzem Północnym i Bałtykiem. Liga Hanzeatycka utrzymała te rejony zjednoczone i umocniła ich handel. Od średniowiecza do 18 wieku europejskie miasta portowe założyły stowarzyszenie, aby bronić swoich interesów, a zjednoczenie przyniosło im siłę i bogactwo. Wszystkie te miasta mają czarującą architekturę, charakteryzującą się ceglastym gotyckim stylem i witają odwiedzających dobrze zachowanymi średniowiecznymi centrami. Obecnie Hamburg wyróżnia się jako nowoczesne miasto w tym rejonie i poczujesz tutaj międzynarodową atmosferę, nie tylko z powodu obecności portu, ale też dzięki wielkiemu znaczeniu, jakie ma tu sztuka i kultura.

  Korzyści, jakie masz z wynajmu samochodu w Hamburgu, to między innymi rozpoczęcie podróży w bramie wjazdowej do Niemiec, mając też łatwy dostęp do Północnej Europy, oraz wybrzeży Morza Północnego i Bałtyku. Stąd możesz się wybrać na wycieczkę krajoznawczą po miastach dawnej Ligi Hanzeatyckiej, jak Lübeck, Bremen i Rostock, a nawet nieco dalej, aby zwiedzić wyjątkową stolicę kraju - Berlin. Zainspiruj się naszą zaplanowaną wycieczką po niemieckich autostradach i ciesz się z jazdy po drogach w tym pięknym kraju.

  Bremen

  Bremen to dobrze zachowane miasto położone na brzegu rzeki Wezera. Charakterystyczne centrum miasta pełne jest wąskich średniowiecznych uliczek, gotyckich fasad i domów z muru perskiego. Rozpocznij wycieczkę od Marktplatz, rynku znajdującego się w samym sercu miasta. W północno-wschodniej części możesz podziwiać majestatyczny ceglany ratusz z połączeniem stylu gotyckiego i renesansowego, będącego wpisanego na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Później nie zapomnij odwiedzić gotyckiej katedry St Petri Dom.

  Lüneburg

  Lüneburg był kolejnym ważnym miastem w Lidze Hanzeatyckiej. Położone jest około 48 kilometrów na południowy-wschód od Hamburga, w Dolnej Saksonii, dzięki czemu jest doskonałym miejscem docelowym na jednodniową wycieczkę. Tutaj też znajdziesz średniowieczne centrum miasta, z rynkiem, Am Sande i dawnym marketem rybnym Stintmarkt, Niemieckim Muzeum Soli i wieżą ciśnień. Prawdziwa magia tego miejsca skrywa się jednak w otoczeniu miasta, jak z bajki z Wrzosowiskiem Lüneburg z wrzosami otwierającymi fioletowe kwiaty pod koniec sierpnia. Cała ta strefa jest objęta jest ochroną, dzięki parkowi narodowemu z licznymi trasami również dla rowerów, żebyś mógł spędzić nieco czasu na łonie natury zdala od ruchliwej metropolii.

  Lübeck

  Liga Hanzeatycka została założona właśnie tutaj, w Lübeck, nad brzegiem Bałtyku. Miasto to znajduje się o godzinę jazdy od Hamburgu i zdecydowanie jest warte odwiedzenia. Całe centrum miasta jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu symboliczna Brama Holsten, pozostałość po murach miasta w ceglanym gotyckim stylu. W mieście jest siedem kościołów, łatwe do rozpoznania przez charakterystyczne wierze, górujące nad miejskim horyzontem. Między nimi warto wyszczególnić kościół Św. Marii, ceglany gotycki budynek, będący przykładem dla wielu innych nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Lübeck znany jest też z marcepanu, więc zanim odjedziesz, spróbuj tego lokalnego przysmaku.

  Co robić w Hamburgu

  Hamburg ukształtowany jest przez akweny wodne, które miały znaczący wpływ na historię i architekturę miasta. Spacery po mieście są naprawdę wspaniałe, zwłaszcza w okresie Bożonarodzeniowym. Szczególnie urzekające w tym mieście jest jego nastawienie na kulturę i witalność. To miasto portowe z bardzo typowym lokalnym marketem rybnym. Strefa magazynów “Speicherstadt” została w dużym stopniu odnowiona i obecnie mieszczą się tu luksusowe muzea, biura i ekstrawagancji budynek Elbephilarmonie. Znajdziesz tu też niesławny “Reeperbahn”, który przypomina dzielnicę czerwonych latarni w Amsterdamie.

  • Rathaus: Duże i ważne miasto, jak Hamburg zasługuje na równie majestatyczny ratusz. Rathaus został zbudowany w neorenesansowym stylu pod koniec 19 wieku i stoi obok Giełdy Papierów Wartościowych (Börse) i składa się z 647 pokoi. Zalecamy wycieczkę z przewodnikiem po ratuszu, aby zobaczyć piękne malowane sufity w Kaisersaal. Z Rathausmark udaj się na ulicę Mönckebergstraße, aby dotrzeć do Kościoła Św. Piotra z ceglaną dzwonnicą w stylu Hansa.

  • Market rybny St. Pauli: Nastaw budzik na 5 rano, zwłaszcza w niedzielę i pospiesz się na market St. Pauli Fischmarkt, który funkcjonuje tu od 1703, aby poczuć wyjątkową atmosferę z rybakami zachwalającymi swoje towary. Znajdziesz tu świeże ryby, mięso, ale też inne produkty, jak ubrania, jak na każdym innym markecie w mieście. Jest to też świetne miejsce na szybką przekąską lub drugie śniadanie podczas zwiedzania.

  • Speicherstadt and Elbphilarmonie: Jedna z najbardziej charakterystycznych części Hamburga to “Speicherstadt”, znane też jako "HafenCity", Czyli stara dzielnica z magazynami z 19 wieku z ceglanymi budynkami, w których przechowywane były sól, kawa, tytoń, przyprawy i wiele więcej. Od 2015 miejsce to wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa. Poświęć trochę czasu na spacer po okolicy i podziwiaj Köhlbrandbrücke oraz sylwetkę hali koncertowej Elbphilharmonie, przez mieszkańców nazywaną “Elphi”, gdzie swoje pokazy ma Staatsoper Hamburg (Opera w Hamburgu). Budynek został otwarty w 2017 roku i został zbudowany na istniejącym magazynie z dodatkiem 20 szklanymi kondygnacjami. Budynek mieści w sobie nie tylko halę koncertową z fantastyczną akustyką, ale też restauracje, luksusowy hotel i ekskluzywne apartamenty.

  • Wycieczka łodzią z portu: Szybki i efektywny sposób na podziwianie miasta portowego to wycieczka łodzią z samego portu. Ponad 9,000 statków przepływa przez niego w ciągu roku, a wzdłuż brzegu poustawianych jest wiele kolorowych magazynów do transportu różnego rodzaju dóbr. Zdecydowanie polecamy Ci to doświadczenie.

  • Reeperbahn: W słynnej dzielnicyf St. Pauli znajdziesz dzielnicę czerwonych latarni, Reeperbahn. Nie wykluczaj tego miejsca ze swojej wycieczki po mieście, ponieważ jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc do odwiedzenia. Pełno barów, klubów, restauracji i muzyki na żywo, zapewnią ci rozrywki na cały dzień. Podczas Świąt Bożonarodzeniowych znajdziesz atrakcje świąteczne tylko dla dorosłych, oferujące świetną zabawę.

  • Miniatur Wunderland: Miniatur Wunderland to park rozrywki, gdzie znajdziesz miniaturowe modele wszystkich atrakcji z całego świata. Największą atrakcją w Hamburgu jest największy model kolei na świecie. Wizyta w tym miejscu zajmie ci około trzech godzin i jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi.

  Przydatne linki

  Oficjalny przewodnik turystyczny po Hamburgu