Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  TANI WYNAJEM SAMOCHODÓW W SZTOKHOLMIE

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Wypożyczalnia samochodów w Sztokholmie z Auto Europe

  Wypożyczalnia samochodów w Sztokholmie to opcja dla tych, którzy chcą jak najszybciej rozpocząć wakacje. Sztokholm jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem w całej Szwecji. Sztokholm jest imponująco rozciągnięte się na czternastu wyspach, a co więcej jest położone w miejscu, gdzie jezioro Mälaren wpada do Morza Bałtyckiego. Kolejne krajobrazowe perełki to łańcuch wysp archipelagu sztokholmskiego na wschodzie i wzdłuż wybrzeża. Sztokholm jest naturalnie siedzibą szwedzkiego rządu i większości jego agencji. Można tutaj znaleźć siedziby najwyższych sądów oraz oficjalnych rezydencji szwedzkiego monarchy i premiera. Rząd szwedzki ma swoją siedzibę w budynku Rosenbad, natomiast rezydencja premiera przylega do Sager House. Słynny pałac w Sztokholmie to oficjalna rezydencja szwedzkiego monarchy oraz jego główne miejsce pracy. Pałac Drottningholm, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jaki można zobaczyć na peryferiach Sztokholmu, służy jako prywatna rezydencja rodziny królewskiej. Ze względu na swoją rozległą historię i dziedzictwo kulturowe miasto oferuje wiele wspaniałych atrakcji i miejsc czekających na odkrycie.

  Sztokholm, miasto kontrastów, stosunkowo łatwo łączy stare z nowym. Sztokholm jest jednym z najbardziej ekologicznych miast na ziemi i jest znany ze swojego innowacyjnego wykorzystania technologii w celach ochrony środowiska. Z Auto Europe możesz zobaczyć wszystko, co to miasto ma do zaoferowania i więcej. Nasza firma działa na rynku wynajmu samochodów od ponad 60 lat, co oznacza, że zapewnimy Ci samochód dostosowany do Twoich potrzeb i planów na zwiedzanie Szwecji. Odwiedź naszą stronę już teraz i dowiedz się więcej o obowiązujących zasadach w kraju. Poznaj doświadczenia poprzednich klientów w Sztokholmie. Sprawdź ich opinie o wypożyczalni samochodów w Sztokholmie i o usługach Auto Europe.

  Jaki jest ruch na drogach w Sztokholmie?

  Sztokholm ma rozległą sieć dróg, aby łatwo móc się przemieszczać po Szwecji. Miasto znajduje się na skrzyżowaniu europejskich tras E4, E18 i E20. Obwodnica autostrady rozciąga się od południowej do zachodniej i północnej strony miasta. Północny odcinek tej trasy, Norra Länken, został otwarty w ostatnich latach, ale istnieje wiele projektów dalszej rozbudowy obwodnicy, zwłaszcza w relacji północ – południe, aby bezproblemowo i wygodnie przemieszczać się po kraju. Liczne wyspy i zbiorniki wodne sprawiają, że system dróg jest nieco skomplikowany i utrudniony w budowie, jednak nowe innowacyjne plany w znacznym stopniu wpłynęły na pozytywny rozwój miasta.

  Sztokholm wprowadził system opłat za zatłoczenie na drodze. W mieście obowiązuje też podatek z tytułu zatorów, wymagany do stałego rozliczenia. Centrum miasta także znajduje się w strefie opodatkowanej. Wszystkie punkty wjazdu i wyjazdu z centrum zawierają automatyczne punkty kontrolne, które rozpoznają tablice rejestracyjne przejeżdżających samochodów. Wszystkie osoby przybywające lub opuszczające teren obszaru, na którym wymagany jest podatek zatorowym, są zobowiązane za opłacenie odpowiedniej kwoty. Przed odbiorem pojazdu upewnij się u swojej wypożyczalni, jak rozliczane są opłaty w przypadku wynajętego pojazdu.

  Gdzie mogę zaparkować samochodem wynajętym w Sztokholmie?

  Sztokholm oferuje ponad 34 obiektów typu „Park and Ride” w pobliżu połączeń transportu publicznego. Pozostawienie samochodu, jaki dostarczy Ci wypożyczalnia samochodów w Sztokholmie w jednym z nich przyczyni się do walki o ochronę środowiska. Co więcej, taka opcja jest tańsza i często o wiele prostsza niż próba znalezienia parkingu w centrum miasta. W centrum miasta jest dużo garaży, zwłaszcza w Norrmalm. Niektóre garaże parkingowe naliczają opłatę za czas parkowania przed wyjazdem. Jeśli parkujesz na wyznaczonym parkingu przy ulicy, zwróć uwagę na znaki. Większość miejsc ma znaki przy wjeździe do każdej dzielnicy, sugerujących zezwolenie na parkowanie lub wskazujących, gdzie wolno parkować na ulicy. Liczniki parkowania ulicznego są łatwe do znalezienia, a stawki za parkowanie naliczane są za godzinę. Większość takich automatów akceptuje płatność kartami VISA i MasterCard.

  Lotnisko w Sztokholmie

  Port lotniczy Arlanda w Sztokholmie to największe i najbardziej ruchliwe lotnisko w Szwecji. Tylko w 2017 roku Arlanda obsłużyło aż 27 milionów pasażerów zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Port ten jest położony około 40 km na północ od Sztokholmu i służy jako węzeł komunikacyjny dla linii lotniczych Scandinavian Airlines. W mieście Västerås znajduje się lotnisko regionalne Sztokholm-Västerås, położone około 100 kilometrów od centrum. W podobnej odległości znajduje się port lotniczy Sztokholm-Skavsta, oferujący połączenia do stolicy, oraz pobliskiego miasta Nykoping.

  Oficjana nazwa: Lotnisko Arlanda (ARN)
  Adres: Swedavia Arlanda Airport, 190 45 Stockholm-Arlanda
  Telefon: +46 (0)10 109 10 00
  Strona internetowa: www.swedavia.se

  Co robić w Sztokholmie

  Oprócz tego, że jest stolicą Szwecji, w Sztokholmie znajduje się wiele kulturalnych atrakcji na poziomie krajowym. Sztokholm i jego rejon mieści w sobie trzy obiekty światowego dziedzictwa - bezcenne miejsca warte odwiedzenia: Pałac Drottningholm, Skogskyrkogården (Cmentarz Leśny) i Birka. W 1998 r. Sztokholm otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Najstarszą częścią miasta jest Gamla stan (Stare Miasto), położona na małych wyspach, oryginalnie najwcześniejszych osad w mieście, przez co wciąż można tu doświadczyć średniowiecznego układu ulic. Niektóre godne uwagi budynki na Gamla Stan to Tyska kyrkan duży kościół niemiecki oraz kilka dworów i pałaców: Dom Szlachty - Riddarhuset, Pałac Tessin, Pałac Oxenstierna i Pałac Bonde.

  • Riddarholmskyrkan: Najstarszym budynkiem w Sztokholmie jest Riddarholmskyrkan, który pochodzi z końca XIII wieku. Po pożarze w 1697 r., kiedy ówcześnie stojący tam średniowieczny zamek został zniszczony, na jego miejscu wzniesiono pałac sztokholmski w stylu barokowym. Katedra Storkyrkan, siedziba biskupa sztokholmskiego, stoi dumnie zaraz obok dawnego zamku. Pomimo tego, że nowy pałac został zbudowany w XIII wieku, ma on barokową fasadę z XVIII wieku.

  • Muzeum Narodowe: Muzeum Narodowe mieści w sobie jedną z największych kolekcji sztuki w kraju, która składa się na niemal 50 000 artystycznych dzieł sztuki. Kolekcja to pochodzi aż od czasów Gustava Wazy panującego w XVI wieku. Od tego czasu wystawy zostały poszerzone o dzieła takich artystów jak Rembrandt i Antoine Watteau. W muzeum można zobaczyć też główną część szwedzkiego dziedzictwa artystycznego, podziwiając dzieła lokalnych mistrzów, takich jak Johan Tobias Sergel, Aleksandra Roslin, Carl Larsson, Anders Zorn, Ernst Josephson i Carl Fredrik Hill. Muzeum przeszło gruntowne renowacje, trwające pięć lat, i obecnie jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji miasta.

  • Galerie sztuki: Sztokholm może poszczycić się tętniącą życiem sceną artystyczną, na której królują centra i galerie sztuki zarówno lokalne, jak i międzynarodowe. Dla odwiedzających dostępne są zarówno prywatnie sponsorowane inicjatywy, jak i oraz instytucje wspierane przez państwo. Zachęcamy do odwiedzenia Bonniers Konsthall, Magasin 3, Tensta Konsthall i Index, które zawierają w sobie prace wielu znanych artystów także spoza Szwecji. W ciągu ostatnich kilku lat w dzielnicy Hudiksvallsgatan scena artystyczna zaczęła się znacznie rozwijać, dzięki czemu obecnie znajdują się tam jedne z ważniejszych galerii, jak Andréhn-Schiptjenko, Brändström i Stene. Nordenhake, Galleri Magnus Karlsson i Milliken Gallery też są warte polecenia.

  • Gröna Lund: Gröna Lund to fantastyczny park rozrywki w świetnej lokalizacji na wyspie Djurgården. Park ten oferuje ponad 30 różnych atrakcji oraz wiele restauracji dla zgłodniałych po zabawie. Gröna Lund jest popularną atrakcją turystyczną dla odwiedzających w każdym wieku, dlatego codziennie można tu spotkać setki ludzi. Jeśli przyjeżdżasz do Sztokholmu na lato, będziesz mieć szansę doświadczenia atrakcji parku, bowiem jest on otwarty od końca kwietnia do połowy września. Gröna Lund często też jest wybierane na organizowanie koncertów i imprez okolicznościowych.

  Najlepsze wycieczki jednodniowe samochodem wynajętym w Sztokholmie

  Kiedy poświęcisz czas na jazdę po niezwykle czystych ulicach, popijając kawę w modnych kawiarniach, nadszedł czas, aby zacząć szukać Szwecji jako całości. Jeśli masz odpowiednio dużo czasu i decydujesz się na wynajem samochodów w Sztokholmie z Auto Europe, warto rozważyć odwiedzenie atrakcji położonych nieco dalej, gdzie można spędzić nawet cały dzień. Auto Europe przygotowało kilka sugestii do rozważenia:

  Wycieczka rowerowa

  Dla aktywnych polecamy zażycie odrobiny ruchu i wybranie się na zwiedzanie rowerem. Podczas tej 3-godzinnej wycieczki rowerowej z przewodnikiem możesz swobodnie zwiedzać środkowe wyspy Sztokholmu. Postępuj zgodnie z zaleceniami lokalnych przewodników, aby dowiedzieć się więcej o najważniejszych zabytkach miasta, zatrzymując się również przy niektórych ukrytych klejnotach. Wiele z nich jest dostępnych jedynie rowerem lub pieszo. Jazda na rowerze po Sztokholmie może być przyjemna i wygodna, a wiele ścieżek rowerowych z pewnością ułatwia zwiedzanie miasta na dwóch kołach. Odwiedź Kungliga Slottet (Pałac Królewski), szwedzki parlament, okazały Royal Dramatic Theatre i Gamla Stan (Stare Miasto) cały czas otrzymując ciekawe informacje na temat poszczególnych przystanków od przewodnika.

  Wycieczka z duchami

  Dowiedz się o nawiedzonej historii Gamli Stan podczas widmowej wycieczki po Sztokholmie. Posłuchaj opowieści o duchach i wampirach, mitach i legendach, o morderstwach i nierozwiązanych tajemnicach. Przewodnik podczas wycieczki będzie podążał przed Tobą z zapaloną latarnią, kiedy będziecie przechodzić wąskimi uliczkami w najstarszej dzielnicy Sztokholmu. Historia miasta spowitego tajemnicami opowiadana po zmroku może u niektórych wywołać ciarki! Idąc z przewodnikiem, zobaczysz oryginalny sztokholmski szlak duchów oraz historyczne trasy. Poznaj historie o średniowiecznych ulicach miasta nawiedzanego przez duchy przeszłości. Twój przewodnik nie omieszka zdać Ci dokładne relacje z morderstw, nierozwiązanych tajemnic, mitów i legend Sztokholmu.

  Stare miasto

  Odkryj starożytną historię Gamla Stan podczas pieszej wycieczki. Podążaj wąskimi uliczkami i brukowanymi uliczkami, podziwiając północno-niemiecką architekturę i poznając średniowieczną historię okolicy, osobiście doświadczając miejsc nasiąkniętych czasem. Podczas spokojnego spaceru możesz zatrzymać się przy Stortorget, czyli oryginalnym sztokholmskim rynku. Zaplanuj trasę, zahaczając też o Kungliga Slottet (Pałac Królewski) i posąg Järnpojken. Zwiedzanie Starego Miasta w letni dzień w Sztokholmie to idealne rozwiązanie na spędzenie leniwego dnia podczas wakacji. Jednocześnie możesz odkryć lub lepiej poznać historię Sztokholmu, spacerując po eleganckich placach, wędrując alejkami i podziwiając posągi. Zapoznaj się też ze średniowiecznymi historiami o św. Jerzym, smokach i innymi lokalnymi legendami, aby pozytywnie zakończyć dzień.

  Informacje geograficzne i historyczne

  Sztokholm znajduje się na wschodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie jezioro Mälaren wpływa do Morza Bałtyckiego. Jezioro to jest słodkowodne i trzecie co do wielkości w Szwecji. Centrum miasta położone jest na czternastu wyspach, które ciągną się wzdłuż archipelagu sztokholmskiego. Geograficzne centrum miasta znajduje się na wodzie w zatoce Riddarfjärden. Znaczna część powierzchni miasta to drogi wodne, a taka sama część to parki i tereny zielone. Położenie miasta na wschodnim krańcu niziny środkowo-szwedzkiej wskazuje na wczesną orientację szwedzkiego handlu na region bałtycki, który wciąż jest ważnym aspektem ekonomicznym w rozwoju miasta.

  Sztokholm znacznie rozwinął się pod względem technologicznym mniej więcej w drugiej połowie XX wieku, dzięki czemu miasto stało się też bardziej zróżnicowane i otwarte. Wiele historycznych budynków zostało niestety zburzonych w epoce modernistycznej. W tamtym czasie znaczna część historycznej dzielnicy Klara została zastąpiona nowoczesną architekturą. Jednak w wielu innych częściach Sztokholmu, jak Kungsholmen, Gamla stan, Östermalm, Södermalm i Vasastan zachowało się wiele budynków, bloków i ulic, jakie powstały na długo przed rozpoczęciem ruchów modernizmu i funkcjonalizmu w Szwecji. Sztokholm z czasem znacznie zmienił orientację przemysłową, przerzucając się na dziedziny związane z rozwojem technologicznym i usługami.

  Jak poruszać się po Sztokholmie

  Sztokholm ma wysoce rozbudowany system transportu publicznego. Podróżujący mogą skorzystać z metra, które składa się z trzech głównych linii, które łączą się z kolejnymi siedmioma liniami kolei podmiejskiej. Spośród nich możemy rozróżnić na państwowe linie kolejowe, koleje wąskotorowe Roslagsbanan oraz lokalną kolej Saltsjöbanan w południowo-wschodniej części miasta. W Sztokholmie jest też duża liczba linii autobusowych i prom śródmiejski Djurgården.

  Przeważająca większość naziemnego transportu publicznego w rejonie Sztokholmu jest zorganizowana pod patronatem Storstockholms Lokaltrafik będącego w całości własnością Rady Hrabstwa Sztokholm. Obecnie firma MTR obsługuje metro, a ruch łodzi między wyspami archipelagu jest obsługiwany przez Waxholmsbolaget, należącego do Rady Hrabstwa. Z lotniska Arlanda autobusy Express kursują między lotniskiem Arlanda a centrem Sztokholmu. Podróż trwa około 20 minut, co znaczy, że koleje to najszybszy sposób na przedostanie się do centrum miasta. Główny dworzec kolejowy w Arlandzie obsługuje także pociągi podmiejskie, regionalne i międzymiastowe łącząc miast między innymi z Oslo i Kopenhagą.

  Przydatne linki

  Przewodnik Turystyczny