Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  INFORMACJE TURYSTYCZNE PORTUGALIA

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Przewodnik turystyczny Portugalia - wykorzystaj w pełni swój wyjazd

  Jedno z najczęściej wybieranych miejsc docelowych na świecie, Portugal jest krajem pełnym kontrastów. Od spokojnych brukowanych uliczek i ogrodzonych średniowiecznych miasteczek usadowionych na szczytach klifów, po złote piaszczyste plaże i krystalicznie czyste wody. Jeśli udajesz się do Lizbony, rozważ spędzenie nieco czasu na odkrywanie wspaniałych muzeów w mieście. Muzeum Morskie, Muzeum Samochodów, Muzeum Orientu i Muzeum Płytek, to tylko kilka z szerokiej oferty. Porto, siła napędowa północy, mieści w sobie równie dużą ilość muzeów, posągów i innych ekscytujących miejsc. Auto Europe radzi odwiedzić różne okręgi winiarskie, jakie są w ofercie, Porto będąc jednym z nich.

  Wzdłuż srebrnego wybrzeża znajdziesz Caldas da Rainha, piękne miasto wypoczynkowe założone przez królową. W XIX w. miasto to odwiedziło wielu bogatych i dostojnych gości, dzięki czemu miejsce to słynie z barokowej i art nouveau architektury. Region Alentejo w Portugalii znany jest z wilgotnej pogody, rozległych terenów i ogromnych prywatnych posiadłości. Evora miasto w Alentejo, jest często odwiedzana ze względu na tradycyjne białe domostwa, rzymską świątynię Diany z pomnikami ze skały megalitycznej – co składa się na wspaniałe miejsce do odwiedzenia.

  Większość turystów, jaka udaje się do Portugalii, nie przyjeżdża tu głównie dla wyjątkowej kultury, historii i wspaniałej kuchni, lecz dla słońca i plaż. Albufeira, popularne miejsce docelowe, urosła z małej wioski rybackiej d do pełnego życia miasta z licznymi barami, klubami i atrakcjami turystycznymi. Otoczony licznymi parkami wodnymi, region ten jest doskonały dla miłośników plaż praktycznie przez cały rok. W Algarve możesz znaleźć jedne z najlepszych plaż w Portugalii.

  Wszystko, czego potrzebujesz, by w pełni wykorzystać swoje wakacje w Portugalii, ujęte jest w naszym przewodniku turystycznym po Portugalii, niezależnie od tego, czy chcesz spędzić kilka dni w średniowiecznym mieście, odkrywać dzikie zachodnie wybrzeże Atlantyku, zagrać kilka rund w golfa na jednym z najlepszych polach w kraju, czy zanurzyć się w ciepłych wodach w Algarve.

  Przejrzyj też wybrane tematy z przewodnika po Portugalii wymienione poniżej i dowiedz się więcej, odwiedzając konkretną stronę poświęconą danemu aspektowi podróżowaniu w Portugalii.

  Wycieczki objazdowe Atrakcje Często zadawane pytania


  Wycieczki objazdowe samochodem wynajętym w Portugalii

  Pomimo tego, że Portugalia jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, kraj ten wciąż ma do zaoferowania liczne opcje wycieczek objazdowych. Obierz swój samochód na wynajem w wybranym miejscu w Portugalii i odkrywaj jedno z najstarszych krajów na kontynencie. Ze względu na charakterystyczny kształt geograficzny, najlepsze miejsce na rozpoczęcie wycieczki po Portugalii jest na południu, by kierować się na północ i zatrzymywać się w kilku kluczowych lokalizacjach po drodze. Po Portugalii jeździ się dość łatwo, około 2,5 godziny zajmuje przejazd z zachodu na wschód i około 7 godzin z południa na północ. Z naszą opcją wynajmu w jedną stronę, możesz odebrać samochód w jednej lokalizacji i oddać go w innej.

  Porto - PortugaliaW Portugalii jest nieskończona ilość tras do zaplanowania idealnej podróży. Polecamy zaplanowanie przejazdu przez region Dao w północnej Portugalii. Odkryjesz tutaj niesamowitą kulturę, historię, tereny rolne i wino. Alternatywnie, ponieważ nigdy nie jesteś bardzo daleko od plaży, rozważ wycieczkę po plażach i zdecyduj, która jest twoim zdaniem najlepsza. Od północy na południe, Portugalia cieszy się jednymi z najlepszych plaż na świecie. Wypróbuj plaże: Praia do Guincho, Figueirinha, półwysep Troia, Praia da Rocha, São João da Foz i Światowy rezerwat surfingu Ericeira.

  Jeśli wolisz nieco krótszą wycieczkę, ale ciągle z mnóstwem ciekawych rzeczy do zobaczenia po drodze, udaj się do Lizbony i pojedź do Sintry. Odkryj wszystko, co Lizbona ma do zaoferowania, od muzeów i pomników po zawiłą historię. Następnie zwiedzaj wyjątkowy mikroklimat Sintry, z licznymi pałacami, ogrodami i otoczeniem jak z bajki. Jeśli przylatujesz do Porto, przejedź się wzdłuż rzeki Douro i zwiedzaj słynne portugalskie rejony wina, jakie Porto ma do zaoferowania. Jest to rejon wyjątkowego piękna, nie do przegapienia. Aby uzyskać więcej inspiracji na zwiedzanie, odwiedź nasz poradnik z wycieczkami objazdowymi po Portugalii.


  Co robić w Portugalii

  Pomimo tego, że zawsze jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i zobaczenia w Portugalii, poniżej znajdziesz kilka sugestii, jaki mogą Ci pomóc w pełni wykorzystać swój pobyt i zdobyć doświadczenia. Od wspaniałych parków narodowych po mistyczne pałace, w Portugalii wszystko znajduje się w Twoim zasięgu.

  Sintra - Lizbona

  • Przejażdżka pociągiem po rejonie Douro: Ta trasa kolejowa jest uważana za najbardziej widowiskową w Europie. Linia kolejowa Douro jedzie wzdłuż rzeki w dolinie na wschód przed udaniem się na tarasowe winnice w Porto, gdzie produkowane jest wino. Tak zwana "Linha do Douro" usługa kolejowa, odjeżdża z centrum Porto i zatrzymuje się w licznych tradycyjnych miasteczkach po drodze. Dla dodatkowej autentyczności doświadczenia wybierz się tą trasą historyczną koleją parową.

  • Park Narodowy Gerês, Region Minho: Park Narodowy Gerês w północnej Portugalii znajduje się około 100 km od centrum Porto. Piękne i majestatyczne miejsce, Gerês mieści w sobie liczne granitowe wioski pochodzących z czasów powstania Portugalii w 12 wieku. W parku można też znaleźć wiele dzikiej zwierzyny, od wilków, jeleni, borsuków po dzikie kuce i dziki - co składa się na idealne miejsce dla tych poszukujących natury i mnóstwa historii.

  • 25 de Abril Bridge Miradouro, Lizbona: Lizbona ma liczne miradouros (punkty widokowe) rozrzucone po całym mieście. Z tych strategicznie położonych platform widokowych można zobaczyć całe miasto, jego pałace, dzielnice i zabytki. Najnowszą platformą widokową do dodania jest szklany most 25 do Abril. Ustawiony wysoko na jednym z filarów zawieszenia tego mostu. Winda prowadzi na sam szczyt filaru i zapewnia niesamowity widok na rzekę i miasto.

  • Arrábida, Setúbal: Park przyrodniczy Arrábida znajduje się obok miasta Setúbal, około 53,8 km na południe od stolicy, Lizbony. Z niesamowitymi widokami na głęboką błękitną rzekę Sado, historyczne zamki Palmela, Forte São Filipe i wspaniały klasztor, park ten ma wiele do zaoferowania. W kierunku wybrzeża znajduje się również wiele plaż, w tym plaża Galapinhos, która została uznana za najlepszą europejską plażę w 2017 roku.

  • Pałac Pena, Sintra: Położony na samym szczycie historycznego miasta Sintra, Palacio da Pena, jest XIX-wiecznym pałacem z epoki romantyzmu. Ten bajkowy pałac położony w bujnych ogrodach został zbudowany przez króla Ferdynanda II i znajduje się zaledwie 29 km na zachód od Lizbony. Wędrówka po jego pokojach przeniesie Cię w czasie i da ci wspaniały wgląd w życie w tamtych czasach. Cała okolica Sintry to zbiorowisko drzew ze wszystkich zakątków świata i niezliczone ilości prywatnych pałaców i dworów.

  Krótko o historii

  Portugalia miała wiele wpływów w całej swojej historii. Liczne cywilizacje przeszły przez jej ziemie i wpłynęły na jej kulturę - przynosząc ze sobą rolnictwo, obróbkę brązu i żelaza. Cywilizacje, takie jak Lusitania, wzrastały i rozkwitały, dopóki nie zostały pokonane przez Rzymian. Pierwsi osadnicy mieszkali w Portugalii od epoki lodowcowej. Około 700 p.n.e. przybyły plemiona celtyckie z północy, Fenicjanie i Grecy przybyli około 800 r. p.n.e., Rzymianie w 210 r. p.n.e., Suevi 409 n.e. i Maurowie w 711 r. n.e. Wojny i bunty doprowadziły do powstania wielu poszczególnych królestw, z których jednym było Królestwo Portugalii.

  Dopiero w 1140 r. Portugalia stała się niezależnym królestwem, którego granice prawie się nie zmieniały aż do czasów współczesnych. W XV wieku Portugalia stała się znaczącą potęgą morską, oddalając się od swoich wybrzeży i otwierając szlaki handlowe do krajów, które nie były znane Europie. W 1415 r. zdobyto Ceutę, Maderę odkrytą w 1419 r. i Azory w 1427 r. Od tego czasu wyłonił się złoty wiek odkrycia. Portugalczycy popłynęli wzdłuż wybrzeża Afryki, tworząc po drodze punkty handlowe, a w 1488 roku Bartolomeu Dias stał się pierwszym Europejczykiem, który okrążył Przylądek Dobrej Nadziei w Południowej Afryce. W 1498 roku Vasco da Gama otworzył pierwszą morską drogę do Indii, a z czasem imperium Portugalii dotarło z Brazylii (Ameryka Południowa) na zachodzie do Timoru (Azja) na wschodzie. Portugalski odkrywca Magellan przeprowadził pierwsze okrążenie Ziemi w 1519 roku, a lotnicy marynarki wojennej Gago Coutinho i Sacadura Cabral dokonali pierwszego przelotu powietrznego przez południowy Ocean Atlantycki w 1922 roku.

  Wraz z wojnami napoleońskimi, trzęsieniem ziemi w 1755 r. i późniejszym zamordowaniem króla w 1910 r. globalne wpływy i imperium Portugalii zaczęły się zmniejszać. W 1910 r. powstała pierwsza republika, ale nie trwała ona długo, a w 1926 r. zamach stanu doprowadził kraj do dyktatury, która trwała do 1974 r. 25 kwietnia 1974 r. armia obaliła dyktaturę i przywrócono demokrację. Niezależność od wszystkich terytoriów zamorskich Portugalii została szybko przyznana. Obecnie Portugalia jest między innymi członkiem NATO, UE, ONZ i UNESCO.


  Często zadawane pytania o podróżowaniu w Portugalii

  Skontaktuj się ze specjalistami wynajmu samochodów z Auto EuropePoniżej stworzyliśmy sekcję najczęściej zadawanych pytań związanych z podróżowaniem po Portugalii. Od strefy czasowej Portugalii po walutę i wymagania wizowe – mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Wytłumaczymy też co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania samochodu, oraz podamy najczęściej używane zwroty używane podczas podróżowania po Portugalii.

  Jeśli po przejrzeniu poniższych pytań, nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, lub jeśli masz ich więcej, nie zawahaj się skontaktować z jednym z naszych agentów. Nasz oddany zespół profesjonalistów do wynajmu samochodów dostarczy Ci wszelkich odpowiedzi i rozwieje wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć związane z wynajmem samochodów w Portugalii. Alternatywnie możesz odwiedzić naszą stronę z poradami podczas wynajmu z informacjami o zabezpieczeniach samochodów, ograniczeniach wiekowych, procedurach odbioru samochodu i innymi wskazówkami.


  Czy obowiązuje podatek turystyczny w Portugalii?

  Liczne gminy w Portugalii nakładają podatek turystyczny. Ciebie też on będzie dotyczył jeśli będziesz przebywał w jednej z tych gmin. Opłata turystyczna jest naliczana za każdą noc w hotelu lub innym obiekcie turystycznym. Opłata zależy od gminy, ale można się spodziewać stawek od 1 € do 2 € za noc. Jeśli zostajesz w Lizbonie lub Porto, możesz oczekiwać podatku wliczonego do faktury. W miastach tych zapłacisz do 2 € za noc maksymalnie do 7 nocy. Podatek turystyczny nie jest naliczany za dzieci do 13 roku życia i nie dotyczy tych, co przybywają na leczenie.

  Vila Nova de Gaia pobiera opłatę 2 € za noc, za osobę w sezonie (1 kwietnia do 30 września) i 1 € za noc poza sezonem (1 października do 31 marca). Opłata ta naliczana jest maksymalnie do 7 nocy i obowiązuje osoby powyżej 16 roku życia. Inne gminy naliczają podatek turystyczny, jak Óbidos, Cascais i Mafra. Podczas gdy Braga, Fátima i Guimarães wprowadzą go dopiero za jakiś czas.

  Fundusze zebrane z podatku turystycznego przekazywane są bezpośrednio na projekty turystyczne, wyposażenie, infrastrukturę i studia – bez znaczenia czy mają wpływ na turystykę. Niektóre gminy uważają, że podatek ten ma negatywny wpływ na turystykę, jak Aveiro, która wprowadziła podatek od 2012 do 2014. Podatek został następnie zniesiony z powodu zmniejszającej się liczby turystów.

   

  Jaki rodzaj samochodu na wynajem jest najlepszy na wyjazd do Portugalii?

  Dostarczamy szerokiego wyboru pojazdów na wynajem na wycieczkę do Portugalii. Rodzaj samochodu, na jaki się zdecydujesz, zależeć będzie głównie od wymagań oraz planów wakacyjnych. Jeśli planujesz pobyt w mieście, jak Porto, gdzie centrum jest pełne wąskich i stromych uliczek, zalecana jest mniejsza kategoria, jak mini lub kompaktowa. Wiele miast i miasteczek w Portugalii, ma bardzo wąskie ulice zwłaszcza w centrum.

  Jeśli planujesz udać się na tereny wiejskie w Portugalii, warto jest rozważyć kategorię SUV. Samochody te są stabilne i mocne, pozwalając Ci poradzić sobie z trudniejszymi terenami. Dla dużych rodzin lub grupy przyjaciół polecamy pojazdy rodzinne, z dodatkowym miejscem na nogi i bagaż lub vany, z przestrzenią dla każdego, z wyposażeniem, jak deska surfingowa.

  Aby otrzymać więcej wskazówek dotyczących wynajmu samochodu w Portugalii i jaka kategoria najbardziej odpowiada twoim potrzebom, odwiedź naszą stronę z kategoriami pojazdów, gdzie wymienione są ich cechy charakterystyczne i atuty.

   

  Jaka jest waluta w Portugalii?

  Portugalia leży w strefie Euro, dlatego euro jest narodową walutą. Portugalia ma jedną z najnowocześniejszych sieci bankomatów w Europie rozsianych po miastach i miasteczkach. Restauracje, supermarkety i sklepy spożywcze również akceptują płatność kartą kredytową lub debetową, jednak czasem może zostać za to naliczana niewielka opłata.

   

  Jaka jest strefa czasowa w Portugalii?

  Portugalia (Lizbona i Porto), łącznie z Maderą leżą w tej samej strefie co Londyn (GMT), czyli o godzinę wcześniej niż Polska. Na Azorach jest strefa GMT-1, czyli o dwie godziny wcześniej. Czas letni obowiązuje w całym kraju i zaczyna się w ostatni weekend marca i kończy się w ostatni weekend października.

   

  Elektryczność - czy potrzebuję adapter w Portugalii?

  Napięcie elektryczne w Portugalii wynosi 220-240 woltów, a wtyczki są w stylu Europlug i Schuko. Jeśli chcesz korzystać z niektórych domowych urządzeń elektrycznych (ładowarka do telefonu komórkowego lub laptopa) w Portugalii, nie potrzebujesz adaptera.

   

  Czy potrzebna jest wiza, aby podróżować do Portugalii?

  Portugalia jest częścią strefy Schengen, więc obywatele polscy nie potrzebują wizy, aby tam podróżować. Potrzebny będzie tylko paszport, lub dowód osobisty ważny na czas pobytu.

  Jeśli potrzebujesz pomocy konsularnej podczas pobytu w kraju, Polska prowadzi ambasadę w Lizbonie oraz konsulat honorowy w Albufeira. Aby uzyskać pomoc na północy Portugalii, skontaktuj się z Konsulatem Honorowym w Porto.

  Ambasada polska w Lizbonie
  Avenida das Descobertas, 2
  1400-092 Lisbona
  Email: lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  Telefon: +351 21 3041410

  Polski Konsulat Honorowy w Porto
  Av Dom João II
  4430-022 Vila Nova de Gaia
  Telefon: (+351) 22 377 51 99 ext. 399
  Email: konsulhonorowy@consuladopoloniaporto.pt

  Polski Konsulat Honorowy w Albufeira
  Quinta da Bolota, Lote 4A
  Apartado 2360
  8201-918 Albufeira
  Telefon: (+351) 968 059 595
  Email: konsulat-polska@mail.telepac.pt

   

  Jakie są najbardziej przydatne zwroty po portugalsku?

  Jeśli planujesz wynajem samochodów w Portugalii z Auto Europe i chcesz zatrzymać się na kilka dni, skorzystaj z poniższych zwrotów, które mogą okazać się przydatne.

  Cześć - Olá
  Dzień dobry - Bom dia
  Dobry wieczór - Boa noite
  Gdzie jest najbliższy komisariat policji? - Onde fica a esquadra de polícia mais próxima?
  Gdzie jest najbliższy szpital? - Onde fica o hospital mais próximo?
  Gdzie jest najbliższy bankomat? - Onde fica o multibanco mais próximo?
  Czy mogę zapłacić kartą kredytową? - Posso pagar com cartão de crédito?
  Czy mogę zapłacić kartą debetową? - Posso pagar com multibanco?
  Ile to kosztuje? - Quanto custa?
  Dziękuję - Obrigado/a
  Reszty nie trzeba - Pode ficar com o troco


  Przydatne linki

  Informacje o opłatach drogowych w Portugalii

  Oficjalny przewodnik turystyczny po Portugalii

  Gov.pl Porady dotyczące wyjazdu do Portugalii