Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  INFORMACJE TURYSTYCZNE NORWEGIA

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Przewodnik turystyczny Norwegia - wykorzystaj w pełni swój wyjazd

  Z ogromną ilością fiordów, lodowców i ośnieżonych górskich szczytów Norwegia jest idealnym miejscem do podróżowania i podziwiania wspaniałych naturalnych krajobrazów. Kraj ten robi też wrażenie pod kątem kulturalnym, z licznymi światowej klasy, godnymi podziwu, rozwiniętymi technologicznie muzeami i centrami kulturalnymi znajdującymi się w licznych miastach i miasteczkach. Wykorzystaj wynajem samochodu w Norwegii, by zobaczyć wiekowe statki wikingów, zachowane średniowieczne kościoły z klepki i godne podziwu kolekcje sztuki i rzadkich przedmiotów i skarbów z jednych z najdalej położonych miejsc w Norwegii.

  Planowanie wycieczki do nowego kraju jest ekscytujące i czasem wymaga sporo czasu i wysiłku. Auto Europe ma doświadczenie już od ponad 65 lat na rynku wynajmu samochodów, dzięki czemu możemy dostarczyć naszym klientom najlepsze oferty wynajmu, z przyjazną obsługą klienta i mnóstwem informacji dotyczących wynajmu samochodów i miejsc docelowych na podróż. Zwiedzaj ten niesamowity kraj zaczynając od wspaniałej stolicy Oslo i oglądaj piękne panoramy z widokiem na fiordy podczas podróży do południowo-zachodniej części Norwegii, najbardziej zaludnionej na wybrzeżu między Stavanger a Bergen. Jeśli nie masz nic przeciwko pokonywaniu długich dystansów, możesz udać się na północ do Tromso, gdzie możesz podziwiać Zorzę Polarną i norweskie złote Słońce północne.

  Auto Europe stworzyło ten przewodnik turystyczny po Norwegii, aby pomóc Ci zaoszczędzić czas na wyszukiwaniu potrzebnych informacji. Poniżej nie tylko znajdziesz listę atrakcji i wartych odwiedzenia miejsc w kraju, ale też sekcję z najczęściej zadawanymi pytaniami podczas wyjazdu do tego pięknego Skandynawskiego kraju.

  Przejrzyj też wybrane tematy z przewodnika po Norwegii wymienione poniżej i dowiedz się więcej, odwiedzając konkretną stronę poświęconą danemu aspektowi podróżowaniu w Norwegii.

  Wycieczki objazdowe Atrakcje Często zadawane pytania
   

  Wycieczki objazdowe samochodem wynajętym w Norwegii

  Wycieczka po NorwegiiZ mnóstwem fiordów, lodowców i ośnieżonych górskich dzielnic, odwiedzenie tego wspaniałego kraju polega na podróżowaniu i docenianiu wspaniałej przyrody. To także miejsce, które zdobywa wiele punktów pod względem kulturalnym, z wieloma najbardziej imponującymi i zaawansowanymi technologicznie muzeami i centrami kultury znajdującymi się w miastach w całym kraju. Skorzystaj ze swobody jaką daje wynajem samochodów w Norwegii z Auto Europe, aby zobaczyć stuletnie statki Wikingów, zachowane średniowieczne kościoły klepkowe i imponujące kolekcje dzieł sztuki oraz rzadkich przedmiotów i skarbów w niektórych najbardziej odległych lokalizacjach Norwegii.

  Droga nadmorska w Kystriksveien wzdłuż wybrzeża Nordlandu jest ekscytującą 400-kilometrową podróżą i, według magazynu National Geographic, jedną z najbardziej malowniczych podróży samochodowych na świecie. Kystriksveien ma wiele atrakcji turystycznych, w tym Norveg (przybrzeżne centrum dziedzictwa), Muzeum Pettera Dassa (nazwane na cześć XVII-wiecznego kapłana i poety), kolonię maskonurów Lovund (ponad 200 000!) i Norweskie Muzeum Lotnictwa, największe tego rodzaju w Skandynawii. Nie przegap wyspy Vega na południe od koła podbiegunowego, gdzie miejscowi mieszkańcy nadal zarabiają na połowach i odłowu kaczek edredonów. Na tej trasie jest bardzo mało ruchu, nawet w lecie, więc masz gwarancję bezstresowej podróży, a częste przesiadki promowe stanowią ciekawy objazd.

  Kolejną koniecznością dla kierowców są znane na całym świecie norweskie fiordy, w których strome skalne ściany spadają prosto do wody z wyjątkowych wysokości, opadając z zielonych łąk w dół do wypełnionych wodą kanionów w cieniu uroczych małych wiosek całkowicie nietkniętych stresem i walką współczesnego życia . Do najdłuższych i najgłębszych fiordów na świecie należą Geirangerfjord i Nærøyfjord, które są oddalone od siebie o około120 kilometrów w południowo-zachodniej Norwegii w obszarze, który jest ogólnie uważany za wyjątkowy archetyp krajobrazów fiordów w Europie.

  Im dalej na północ podróżujesz po Norwegii, tym większa szansa na zobaczenie największego pokazu świetlnego na ziemi - oszałamiająco pięknej zorzy polarnej Borealis. Spowodowane przez naładowane cząstki emitowane przez słońce zderzające się z górną atmosferą ziemi, można je oglądać przez cały rok, ale najbardziej spektakularne zorza polarna (jak inaczej znane jest to niesamowite zjawisko) pojawiają się w najciemniejsze zimowe noce z dala od jakichkolwiek miast lub świateł wiosek.

  Wspaniała kolekcja średniowiecznych kościołów typu stavkirke w Norwegii (słowo „stave” odnosi się do architektonicznego stylu drewnianego szkieletu w północnej Europie) zapewnia wiele atrakcji bocznych dla turystów podróżujących po kraju samochodem. Początkowo bardziej rozpowszechnione, nieliczne, które pozostały (około 30 z pierwotnej liczby do 2000 osób jest nadal nietknięte i zaspokajają potrzeby turystów niespodziewanie przybywających) pochodzą z XV wieku. Te wyjątkowo wyróżniające się zabytki na norweskiej wsi są najbardziej uderzające ze względu na ich niezwykły design, w szczególności kościół klepkowy Heddal w Notodden położony na zachód od Oslo, największy taki w kraju.


  Co robić w Norwegii

  Magiczna Norwegia oferuje nie tylko dreszczyk emocji związany z nieuchwytną Aurorą Borealis, ale także daje szansę na przeżycie wyjątkowej scenerii i jednych z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie. Oprócz tego, że oferuje to, co najlepsze w słynnym nordyckim uroku, odwiedzający mają do dyspozycji mnóstwo zajęć na świeżym powietrzu, w tym snowboarding, psie zaprzęgi, obserwowanie wielorybów i ekstremalne narciarstwo. Historia tego kraju to kolejna ważna atrakcja dla osób podróżujących w Norwegii, w szczególności na przybrzeżnych zatoczkach południowych i południowo-zachodnich linii brzegowych, skąd wypuszczali swoje markowe długie statki w ramach swoich poszukiwań i dominacji świata.

  Trondheim

  • Norweskie Muzeum Lodowców: Norweskie Muzeum Lodowców i Centrum Klimatyczne Ulltveit-Moe, położone w centrum Fjærland, na północny wschód od Bergen, to interaktywne muzeum dla całej rodziny. Mieszczące się w innowacyjnym budynku w naprawdę wspaniałym miejscu, muzeum bada różnorodne tematy, w tym sposób powstawania lodowców od stworzenia planety aż do ostatniej epoki lodowcowej i później, ze szczególnym uwzględnieniem zmian klimatu.

  • Oslo: Jedno z najbardziej zamożnych miast w Europie, Oslo ma wiele atrakcji na każdy gust, od pierwszorzędnych muzeów i centrów kultury po olśniewające krajobrazy morskie i eklektyczną mieszankę starej i nowej architektury. Odwiedź popularne Muzeum Wikingów, w którym możesz dowiedzieć się wszystkiego o starożytnej przeszłości Norwegii lub Muzeum Kon-Tiki przedstawiające historyczną podróż Thora Heyerdahla przez Pacyfik na tratwie balsawood. Następnie wybierz się na spacer wzdłuż nabrzeża, aby zobaczyć słynną operę w mieście (jedną z najlepszych na świecie), a następnie odwiedź imponującą Galerię Narodową i wspaniały Pałac Królewski.

  • Bergen: Bergen, jedno z najlepiej zachowanych „miasteczek z drewna” w całej Skandynawii, słynie z historycznej nadmorskiej dzielnicy Bryggen, która została sklasyfikowana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Kolejną ważną atrakcją turystyczną jest kolej linowa Floibanen, która łączy stare miasto z górą Floyen, miejscem szczególnie popularnym ze względu na oszałamiające widoki. Otoczone Siedmioma Górami korzenie handlowe Bergen sięgają początków XI wieku, a dziś miasto jest popularną bramą do norweskich fiordów, które każdego roku przyciągają tysiące turystów.

  • Trondheim: Stare miasto Trondheim na północy Norwegii jest warte odwiedzenia z powodu ogromnej i bardzo starożytnej katedry (największej w Skandynawii), w której pochowany jest święty patron kraju, Św. Olaf. Historyczne centrum miasta to kolejna gwiazdkowa atrakcja i okolica idealna na spacery wśród wielu barów, kawiarni, restauracji i modnych butików w mieście. Inne atrakcje, których nie można pominąć, to Narodowe Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, Muzeum Sztuki w Trondheim, Muzeum Pałacu Arcybiskupa i, naprzeciwko, Rockheim, norweskie muzeum muzyki popularnej.

  • Drewniane Kościoły: Wspaniałe średniowieczne kościoły w stylu norweskim (klepka) odnosi się do architektonicznego stylu drewnianej konstrukcji szkieletowej i zapewniają wiele dodatkowych atrakcji dla turystów podróżujących po całym kraju. Pierwotnie znacznie bardziej rozpowszechnione, nieliczne, które pozostały jeszcze w XV wieku i są najbardziej uderzające ze względu na swój wysoki design, szczególnie kościół klepkowy Heddal w Notodden na zachód od Oslo, największy w kraju.

  Często zadawane pytania o podróżowaniu w Norwegii

  Skontaktuj się ze specjalistami wynajmu samochodów z Auto EuropeOprócz licznych porad na podróż, jakie wymieniliśmy powyżej, zebraliśmy też najczęściej zadawane pytania podczas wyjazdu, jak: jakiego potrzebuję pojazdu na wyjazd, czy są jakieś wymagania wizowe, jaka jest waluta i nie tylko. Stworzyliśmy też stronę z ogólnymi poradami na podróż, ze szczegółowymi informacjami o ubezpieczeniach, ograniczeniach wiekowych i przepisach drogowych, a także kilka informacji o wynajmie samochodów. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z naszym oddanym zespołem rezerwacyjnym, a jeden z naszych agentów z chęcią Ci pomoże.


  Jaki rodzaj samochodu na wynajem jest najlepszy na wyjazd do Norwegii?

  Rodzaj pobytu i podróże, jakie planujesz w Norwegii, determinują rodzaj pojazdu, jaki powinieneś wynająć na czas pobytu. Ci, co podróżują w celach biznesowych, po większych miastach skorzystają lepiej z przestronnych i wygodnych pojazdów, jak w kategorii SUV i dużej. Te silniejsze i stabilne pojazdy idealnie nadają się do zwiedzania tego rozległego kraju, przekraczania terenów górskich i pokonywania wąskich dróg. Dla większych grup do 12 osób możesz wybrać jeden z naszych nowoczesnych vanów. Dostępne w naszej ofercie są też wyjątkowe pojazdy luksusowe i kampery, jakie możesz zarezerwować przez Auto Europe.

  Aby otrzymać więcej wskazówek dotyczących wynajmu samochodu w Norwegii i jaka kategoria najbardziej odpowiada twoim potrzebom, odwiedź naszą stronę z kategoriami pojazdów, gdzie wymienione są ich cechy charakterystyczne i atuty.

   

  Jaka jest waluta w Norwegii?

  Norwegia używa Krone jako podstawowej formy swojej waluty, zwanej w liczbie mnogiej koroną. Wymiany walut można dokonać w kantorach lub w biurach informacji turystycznej. Jednostki bankomatowe umożliwiają wypłatę gotówki z konta domowego. Wiele placówek akceptuje karty kredytowe, w tym Visa, Eurocard, Mastercard, Diner's Club i American Express.

   

  Jaka jest strefa czasowa w Norwegii?

  Strefa czasowa w Norwegii to GMT +1, co sprawia, że przykładowo w Oslo jest ta sama godzina co w Warszawie. Norwegia przestrzega standardowych praktyk oszczędzania światła dziennego, więc od końca marca do końca listopada czas w Norwegii to GMT + 2.

   

  Elektryczność - czy potrzebuję adapter w Norwegii?

  Norwegia zasila gniazda 220 woltami przy 50-60 Hz, inaczej niż w Polsce. Jednak gniazdka są takie same, ponieważ Norwegia korzysta ze wtyczki Europlug (typu C i F), więc możesz potrzebować adaptera, jeśli planujesz podróżować z jakimkolwiek sprzętem elektrycznym.

   

  Czy potrzebna jest wiza, aby podróżować do Norwegii?

  Norwegia ma zwolnienie z obowiązku wizowego dla gości z wielu krajów, w tym z Polski, pod warunkiem, że czas ich pobytu wyniesie 90 dni lub mniej. Jeśli potrzebujesz skontaktować się z biurem polskiego konsulatu w celu uzyskania pomocy podczas podróży, zapoznaj się z lokalizacją ambasady polskiej w Norwegii;

  Ambasada RP w Oslo
  Olav Kyrres Plass 1,
  0273 Oslo
  Email: oslo.amb.wk@msz.gov.pl
  Telefon: +47 24 11 08 77

   

  Jakie są najbardziej przydatne zwroty po norwesku?

  Język norweski może nie należeć do najłatwiejszych, ale kilka zwrotów zawsze jest przydatnych dla podróżujących do Norwegii.

  Cześć - Hallo
  Dzień dobry - God Morgen
  Dzień dobry (popołudniem) - God Ettermiddag
  Dobry wieczór - God Kveld
  Gdzie jest najbliższy komisariat policji? - Hvor er nærmeste politistasjon?
  Gdzie jest najbliższy szpital? - Hvor er nærmeste sykehus?
  Gdzie jest najbliższy bankomat? - Hvor er det nærmeste minibank
  Czy mogęzapłacić kartą kredytową/ debetową? - Kan jeg betale med kredittkort bil/ debetkort?
  Ile to kosztuje? - Hvor mye koster dette
  Reszty nie trzeba - Behold veksle
  Dziękuję - Takk


  Przydatne linki

  Wynajem samochodu w Norwegii - ogólne informacje

  Oficjalny przewodnik turystyczny po Norwegii

  Gov.pl Porady dotyczące wyjazdu do Norwegii