Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  PRZEPISY DROGOWE NORWEGIA

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Informacje drogowe Norwegia

  Norwegia posiada 23.000 km dróg krajowych i 16.000 km dróg regionalnych. Autostrady czteropasmowe oznaczone są literą „A”, autostrady dwupasmowe literą B. Drogi europejskie odróżnia się po oznakowaniu literą „E”, a drogi krajowe literą „RV”. Drogi lokalne można rozpoznać po literach „FV”. Korzystanie z dróg w Norwegii jest płatne.

  Warunki i wymogi wynajmu
  Wypożyczalnie samochodów w Norwegii dopuszczają minimalny wiek kierowcy 21 lat. (Wymogi co do wieku mogą się różnić w zależności od kategorii samochodu). Ponadto kierowca powinien posiadać ważne prawo jazdy od minimum 1 roku. Kierowcy w wieku poniżej 25 lat ponoszą w niektórych wypożyczalniach opłatę młodego kierowcy. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu powinny podróżować w dostosowanym foteliku dziecięcym. Wszyscy podróżujący samochodem powinni zapiąć pasy.

  Ograniczenie prędkości
  W Norwegii obowiązuje następujące ograniczenie prędkości:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym
  • 80 - 90 km/h na drogach poza obszarem zabudowanym
  • 90 - 100 km/h na autostradach

  Przepisy ruchu drogowego
  W Norwegii obowiązuje ruch prawostronny. Przez cały rok należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Obowiązuje zasada ustępowania pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony. W zimę wymagane są opony zimowe. Samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową.

  Paliwo
  W Norwegii znajduje się duża ilość stacji benzynowych, tylko w terenach górskich sieć stacji jest znacznie mniejsza niż w pobliżu miast. Ceny paliwa w Norwegii są znacznie wyższe niż w Polsce.

  Opłaty
  W Norwegii korzystanie z dróg i tuneli jest płatne. Dokonywanie płatności możliwe jest gotówką lub kartą płatniczą oraz automatycznie w systemie „Autopass”, tj. po przejechaniu bramki opłatę można uregulować w oznaczonych stacjach benzynowych. Za wjazd samochodem do śródmieścia miast jak Oslo, Bergen i Trondheim pobierana jest opłata ekologiczna oraz jeśli samochód wyposażony jest w opony okolcowane.

  Parkowanie
  W większości miast w Norwegii parkingi są płatne. Płatność dokonuje się w parkometrach. W centrum miast np. w Oslo, na głównych ulicach umieszczonych jest dużo znaków zakazu parkowania. Strefy, w których parkowanie nie jest dozwolone oznaczone są znakami poziomymi tj. białymi liniami namalowanymi wzdłuż jezdni.

  Ubezpieczenie

  W zależności od kraju, w którym odbywa się wynajem samochodu mogą różnić się warunki wynajmu i ubezpieczenia. W cenie Auto Europe wliczone jest ubezpieczenie od pożaru oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo każda oferta wynajmu samochodu w Norwegii zawiera ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w razie kolizji lub kradzieży samochodu. Szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczeń znajdziesz na voucherze.

  Ograniczenia

  W przypadku podróży poza granicę Norwegii trzeba uzyskać potwierdzenie ze strony Auto Europe. Generalnie podróż do krajów Europy Zachodniej jest dozwolona. Ograniczenia dotyczą tylko niektórych kategorii np. samochdów luksusowych oraz podróży do krajów Europy Wschodniej.

  Podróż do innych krajów
  W przypadku podróży samochodem z Norwegii do krajów Europy Wschodniej skontaktuj się z nami pod numerem infolinii 222 639 537.

  Wynajem samochodów w jedną stronę
  Wynajem samochodu w jedną stronę na terenie Norwegii jest możliwy i wiąże się z dodatkową opłatą. Międzynarodowy wynajem samochodu w jedną stronę z Norwegii do innego kraju, jeśli jest możliwy, to wyłącznie za dodatkową opłatą. W tym przypadku mogą wystąpić także ograniczenia dotyczące niektórych kategorii.