Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami
  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Szukaj w blogu


  Wyszukiwanie blogów......

  Jazda we Włoszech - co to są ZTL i jak ich unikać?

  Planując wyjazd do Włoch, musisz wiedzieć, że w miastach znajdują się strefy znane jako "ZTL". W naszym obszernym przewodniku poniżej przedstawiliśmy wszystkie najważniejsze informacje, jakich będziesz potrzebować, aby móc swobodnie prowadzić wynajęty samochód w dowolnym włoskim mieście. Dowiedz się, czym dokładnie są ZTL, sprawdź informacje i zobacz mapy z obszarami, których należy unikać. Tutaj znajdziesz także szczegóły dotyczące tego, co się stanie, jeśli włoskie władze przyłapią Cię na prowadzeniu pojazdu w takim obszarze o ograniczonym ruchu.

  Strefy ograniczonego ruchu we Włoszech - często zadawane pytania

  Jednym z najczęstszych powodów, kiedy klienci są karani grzywną podczas prowadzenia wynajętego samochodu we Włoszech, jest przypadkowy wjazd do strefy ZTL. Czasami podróżujący nie są świadomi istnienia ZTL i dlatego nie zauważają znaków oznaczających granice tych właśnie stref. Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań osób wynajmujących samochód we Włoszech z Auto Europe.

  Co to jest ZTL?

  ZTL po włosku oznacza „Zona a Traffico Limitato”, czyli obszar ograniczonego ruchu. Jest to wyznaczona strefa w centrum włoskich miast i miasteczek, gdzie ruch jest ograniczony. Nie wszędzie we Włoszech spotkasz się z ZTL, ale możesz się ich spodziewać, jeśli odwiedzasz jedno z większych miast, takich jak Florencja, Piza lub Rzym.

  Skąd mam wiedzieć, że wjeżdżam do ZTL?

  Czytanie znaków ZTL podczas jazdy we Włoszech Wbrew powszechnemu przekonaniu, każdy punkt wjazdu do strefy ZTL, jest wyraźnie oznaczony ze znakiem sugerującym, że przekraczasz granicę obszaru o ograniczonym ruchu. Znak, którego należy szukać, to biały okrąg z czerwoną obwódką na białym tle. Powyżej tego kręgu zobaczysz: „Zona a Traffico Limitato”, a poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń w danej strefie. Na przykład „7,30 - 19,30” oznacza, że ograniczenia w ruchu występują pomiędzy godziną 7.30 a 19:30. Kolejna rzecz, jaka powinna przykuć Twą uwagę, sygnalizując, że wjeżdżasz do strefy ZTL, jest pojawienie się kamer na słupach przy drodze. Ważne jest, aby zwracać na te znaki uwagę, ponieważ wjeżdżając do strefy ograniczonego ruchu, prawdopodobnie możesz je przeoczyć, nie wiedząc, że wjazd jest niedozwolony.

  Widzę innych ludzi jeżdżących w strefie ZTL. Dlaczego ja nie mogę?

  W zależności od miasta, ograniczenia mogą się nieco różnić przez natężenie w ruchu drogowym. Strefy ZTL zazwyczaj dostępne są dla mieszkańców i transportu publicznego. Nie należy zakładać, że tylko dlatego, że widzisz osoby jeżdżące po obszarach oznaczonych jako ZTL, i Ty możesz bez problemu się w nich poruszać. Zawsze zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze.

  Co zrobić, jeśli mój hotel znajduje się w ZTL?

  Możesz poprosić w recepcji hotelu o rejestrację numeru rejestracyjnego wynajętego samochodu w urzędzie miasta na czas Twojego pobytu. Zazwyczaj jest to bezpłatne, ale upewnij się, że sprawdzisz to dokładnie w wybranym hotelu przed podróżą. Nie wjeżdżaj samochodem do strefy ZTL, dopóki pojazd nie zostanie zarejestrowany. Co więcej, ważne jest, aby pamiętać, że zezwolenie na poruszanie się w ZTL, gdzie znajduje się Twój hotel, nie oznacza, że możesz jeździć we wszystkich ograniczonych strefach w mieście. Zachowaj więc ostrożność i unikaj innych obszarów o ograniczonym ruchu.

  Co się stanie, jeśli przypadkowo wjadę do ZTL?

  Każdy kierowca, który przekracza granicę strefy ZTL, zostanie ukarany grzywną. Wzdłuż granic ZTL, zawsze znajdują się kamery, które rejestrują tablice rejestracyjne przejeżdżających samochodów. Oznacza to, że możesz otrzymać grzywnę za każdym razem, gdy wjedziesz do takiej strefy. Nie zdziw się, więc jeśli otrzymasz mandat więcej niż raz podczas jednego pobytu w ZTL.

  Ile dostanę kary za wjazd do strefy ZTL bez upoważnienia?

  Zazwyczaj wysokość grzywny wynosi około 80 do 300 EUR za wjazd do strefy ZTL bez zezwolenia. Kwota różni się w zależności od miasta, w którym się znajdujesz. Ponadto lokalna wypożyczalnia samochodów, od której odbierasz pojazd, naliczy również opłatę za wykroczenia drogowe, a taka kara też zależy od dostawcy, i zostanie pobrana z karty kredytowej kierowcy przedstawionej w momencie odbioru pojazdu.

  Jak mogą ukarać mnie za prowadzenie pojazdu w strefie ZTL, jeśli nie jestem już we Włoszech?

  Policja skontaktuje się z dostawcą wynajętego przez Ciebie samochodu, a wypożyczalnia poda Twój adres, na który zostanie wysłany mandat do zapłaty. Ponadto firmy wynajmujące samochody pobierają także wyznaczoną przez siebie opłatę administracyjną za każdą otrzymaną przez Ciebie grzywnę. Opłata ta jest pobierana z karty kredytowej, na której zablokowany został depozyt.

  Dlaczego nikt przy biurku nie ostrzegł mnie o strefach ZTL?

  Obowiązkiem każdego klienta jest wyszukanie wszelkich informacji o prawach i przepisach drogowych obowiązujących w krajach, do których podróżują, na własną rękę.

  To brzmi jak sposób na zarobienie pieniędzy na nic niepodejrzewających turystów! Dlaczego ZTL nawet istnieje?

  Strefy ZTL zostały stworzone po to, aby zmniejszyć natężenie ruchu drogowego w obszarach o znaczeniu historycznym i kulturowym. Ponadto ograniczenia w ilości samochodów obniżają poziom zanieczyszczenia powietrza i pozwalają na tworzenie bardziej przyjaznych obszarów dla pieszych w miejscach często odwiedzanych przez dużą ilość turystów.

  Mapy popularnych włoskich miast i ich stref ZTL

  Rzym ZTL

  Strefy ograniczonego ruchu

  Florencja ZTL

  Strefy ograniczonego ruchu

  Mediolan ZTL

  Strefy ograniczonego ruchu

  Piza ZTL

  Strefy ograniczonego ruchu

  Strefy ZTL - wskazówki dla kierowcy

  Możesz założyć, że problemu z wjazdem do stref ZTL podczas podróży do Włoch można łatwo uniknąć, korzystając z GPS lub innego urządzenia nawigacyjnego, ale pamiętaj, że nie zawsze poinformują Cię one o występujących ograniczeniach. Zawsze zwracaj uwagę na znaki drogowe, aby przypadkowo nie wjechać na drogę w strefie ZTL.

  Wynika to z faktu, że systemy GPS zwykle nie zawierają informacji o obszarach ZTL lub ich granicach, ponieważ przepisy z nimi związane są określane indywidualnie przez każde miasto i że często zmieniają się co jakiś czas. Zazwyczaj nawigacja oblicza najkrótszą możliwą trasę do wybranego przez Ciebie miejsca docelowego. Dlatego należy mieć świadomość, że może to doprowadzić do przypadkowego wjazdu do stref ZTL, a w konsekwencji do otrzymania kary.

  Inne przydatne informacje podczas podróży we Włoszech

  Informacje drogowe Włochy - przewodnik z przepisami drogowymi i wymaganiami dotyczącymi jazdy we Włoszech.

  Poradnik podróżnika - Auto Europe stworzyło podręczny poradnik podróżnika zawierający liczne informacje przydatne przy wynajmie samochodu. Sprawdź nasz przewodnik aby dowiedzieć się jeszcze więcej.

  Szukaj w blogu