Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  PRZEPISY DROGOWE WŁOCHY

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Informacje drogowe Włochy

  Włosi mają bardzo dobrze rozwinięty system drogowy. W kraju znajduje się prawie 6.400 kilometrów autostrad i 288 000 kilometrów dróg krajowych. Autostrady są płatne i nazywają się tak samo jak w Polsce, ponieważ język polski zapożyczył z włoskiego słowo „autostrada”. Przy wjeździe na autostradę pobiera się bilet, a przy wyjeździe uiszcza się opłatę za przebyty odcinek drogi. We Włoszech znajduje się wiele dróg, z których można podziwiać przepiękne krajobrazy, jak na przykład droga krajowa SS48 (Grande Strada delle Dolomiti), z której rozciąga się widok na Dolomity.

  Warunki i wymogi wynajmu
  Aby wynająć samochód we Włoszech, musisz mieć ukończone 21 lat (wymagany minimalny wiek kierowcy może się różnić w zależności od klasy wynajmowanego samochodu), a prawo jazdy powinno być wydane co najmniej 1 rok przed datą wynajmu. Kierowcy w wieku poniżej 25 lat uiszczają tak zwaną „opłatę młodego kierowcy”. Podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci w wieku do 12 lat powinny podróżować w odpowiednich fotelikach.

  Ograniczenie prędkości
  We Włoszech obowiązuje następujące ograniczenie prędkości:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym
  • 90 - 110 km/h poza obszarem zabudowanym
  • 130 km/h na autostradach

  Przepisy ruchu drogowego
  We Włoszech obowiązuje prawostronny ruch drogowy. Zabronione jest korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu, można jednak używać zestawów głośnomówiących. Mandaty opłaca się bezpośrednio w miejscu, gdzie popełniono wykroczenie. Grzywny opłaca się w Euro. Spotyka się rówież, szczególnie w centrum miast, kamery kontrolujące ruch drogowy.

  Paliwo
  Stacje benzynowe otwarte są od godziny 7:00 do 12:30 w południe oraz od 15:30 do 19:00. Większość stacji jest zamknięta w niedziele, aczkolwiek stacje przy autostradach otwarte są całodobowo.

  Opłaty
  Włoskie autostrady są płatne. Przy wjeździe na autostradę pobiera się bilet i opłaca się go przy wyjeździe. Wysokość opłaty zależy od przejechanego odcinka. Od roku 2009 można używać karty kredytowej (w poszczególnych miejscach) do opłacania przejazdów po autostradach.

  Parkowanie
  Samochody należy parkować po prawej stronie jezdni. W strefach niebieskich należy wykupić bilet i pozostawić go w widocznym miejscu za przednią szybą. Maksymalny czas postoju na parkingu: 1 godzina. Białe strefy do parkowania są bezpłatne.

  Ubezpieczenie

  Warunki ubezpieczenia samochodów różnią się w zależności od kraju, w którym odbywa się wynajem. Dlatego też zanim dokonasz rezerwację, zachęcamy do zapoznania się z „ogólnymi warunkami wynajmu” umieszczonymi na naszej stronie przy każdej z ofert. Warunki ubezpieczeniowe danego kraju obowiązują podczas trwania wynajmu. Wszystkie nasze oferty wynajmu zawierają ubezpieczenie od kolizji bądź utraty auta. Ubezpieczenie zawiera udział własny (albo jest on wyeliminowany), czyli maksymalnę kwotę, którą kierowca opłaca w przypadku uszkodzenia, bądź utraty samochodu. Kwota udziału własnego podana jest przy każdej z ofert i na voucherze, który otrzymujesz po potwierdzeniu rezrewacji.

  Ograniczenia

  W przypadku wynajmu niektórych klas samochodów nie można podróżować do krajów Europy Zachodniej. Jeżeli planujesz udać się wynajętym samochodem poza granicę Włoch, pamietaj o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia w wypożyczalni. Jazda wypożyczonym autem na promie nie jest dozwolona. Ze względu na warunki ubezpieczenia nie można, np. samochodem klasy luksusowej, jechać do krajów Europy Wschodniej, czy z Włoch do Polski. Zanim dokonasz rezerwację, sprawdź czy można danym autem jechać do krajów, które chcesz odwiedzić. W przypadku wynajmu aut luksusowych, wymagane są często 2 karty kredytowe wystawione na nazwisko głownego kierowcy. Prosimy o uważne przestudiowanie ofert wynajmu.

  Podróż do innych krajów
  Podróż wynajętym samochodem we Włoszech do krajów sąsiednich jak Francja, czy Austria jest dozwolona. Regulaminy wypożyczalni różnią się między sobą, prosimy więc o poinformowanie Auto Europe o planowanej podróży poza Włochy. Przy wyjeździe poza granicę państwa obowiązują dodatkowe opłaty ubezpieczeniowe, które uiszcza się na miejscu. Prosimy pamiętać, że włoskie samochody nie są wyposażone w opony zimowe, więc podróż zimą do Niemiec, Austrii czy Szwarcarii jest niestety zabroniona. W przypadku pytań skontaktuj się z nami pod numerem infolinii 222 639 537.

  Wynajem samochodów w jedną stronę
  Zwrot samochodu w innym miejscu niż został on wynajęty możliwy jest pomiędzy poszczególnymi punktami wynajmu. W takim przypadku obowiązują zazwyczaj dodatkowe opłaty. Niektórych samochodów nie można zwrócić poza terenem Włoch.