Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  TANI WYNAJEM SAMOCHODÓW W TURKU

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Wypożyczalnia samochodów w Turku z Auto Europe

  Zwiedzaj piękną Skandynawię, zaczynając od wynajmu samochodu w Turku. Miejsce to było pierwszą stolicą Finlandii i jest najstarszym miastem w kraju. Zwiedzaj Luostarinmäki, jedyne pozostałości po 18-wiecznym średniowiecznym mieście, gdzie rzemieślnicy wciąż pracują w starych drewnianych domach. Na północy znajdziesz średniowieczną katedrę w Turku, będącą narodową świątynią Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Finlandii. Katedra pochodzi z 13 wieku, a część będąca muzeum jest otwarta codziennie do zwiedzania. Wypożyczalnia samochodów w Turku ułatwi Ci zwiedzanie wszystkich wspaniałych atrakcji, jak Zamek w Turku założony w roku 1280 i fascynujące muzeum ukazujące style i rozwój życia w Finlandii przez stulecia.

  Auto Europe oferuje kilka dogodnych lokalizacji odbioru i zwrotu pojazdów oraz ogromną flotę samochodów do wyboru podczas wizyty w Turku. Rezerwując przez naszą stronę, możesz znaleźć idealny pojazd dla siebie, a cały proces jest szybki, zrozumiały i łatwy. Jeśli szukasz niskich stawek i doskonałej obsługi, aby wynająć pojazd w Turku, Auto Europe pomoże Ci przeglądać oferty od różnych dostawców w różnych lokalizacjach i przedziałach cenowych. Zawsze staramy się dostarczać najlepsze usługi, aby każdy nasz klient był zadowolony i otrzymał pojazd dopasowany do jego osobistych potrzeb. Możesz zarezerwować samochód na wynajem online lub kontaktując się z naszymi specjalistami rezerwacyjnymi, dostępnymi pod numerem: +48 222 639 537.

  Jaki jest ruch na drogach w Turku?

  Jazda samochodem w Turku zazwyczaj nie sprawia problemu, jednak podobnie jak w innych większych miastach, w godzinach szczytu miasto robi się zatłoczone. W całej Finlandii obowiązują ograniczenia prędkości do 120 km/h na autostradach (100 km/h zimą), do 80 km/h na innych drogach i do 50 km/h na terenie zabudowanym. W Finlandii znajdziesz większość dróg w bardzo dobrym stanie, a cały system dróg składa się z licznych tras rozciągających się na tysiące kilometrów. Przez Turku przebiega kilka ważnych dróg krajowych, jak trasy numer 1-Helsinki do Turku, 8 – Turku do Raisio i 9- Turku do Immola-Jyväskylä. Warto pamiętać, że w Finlandii nie ma dróg płatnych, co czyni podróżowanie tym przyjemniejsze! Nadal masz pytania związane z jazdą w Turku? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dotyczącym zasad jazdy w Finlandii. Warto też zaznaczyć, że ponieważ językiem oficjalnym jest fiński i szwedzki, więc na drogach często znajdziesz znaki opisane w tych dwóch językach.

  Gdzie mogę zaparkować samochodem wynajętym w Turku?

  Centrum Turku podzielone jest na trzy różne strefy parkowania, z różnymi ograniczeniami czasowymi na postój. Pamiętaj też, że w okolicy wiele parkingów jest zarządzana prywatnie, dlatego mogą obowiązywać na nich inne zasady. Zazwyczaj na parkingach akceptowana sjest płatność gotówką, przez aplikację czy kartą kredytową lub debetową. Trzy strefy parkowania w Turku różnią się bliskością od centrum, a stawki za postój są najwyższe w centralnej strefie. Zazwyczaj w powyżej wspomnianych strefach, opłata za postój obowiązuje: w tygodniu (pon-pt) 9-18, w soboty 9-15, a w niedzielę parking jest bezpłatny. Na płatnych parkingach obowiązują ograniczenia czasowe. Naklejki na automatach parkingowych zawierają informacje o wszelkich ograniczeniach czasowych i płatności. W zależności od koloru naklejki: żółty, czerwony lub zielony czas wykupionego biletu może się różnić, dlatego zawsze dokładnie przeczytaj znaki.

  Lotnisko w Turku

  Jako najstarsze lotnisko cywilne w Finlandii, lotnisko Turku kontynuuje tradycje miejskie, służąc jako miasteczko lotnicze. Obecnie port lotniczy w Turku jest jednym z największych lotnisk w kraju zarówno do obsługi pasażerów, jak i cargo. Na lotnisku funkcjonują dwa terminale, a dostępne są różne usługi i udogodnienia, jak przystało na międzynarodowy port lotniczy. Lotnisko obsługuje około 450,000 pasażerów rocznie, co oznacza, że jest czwartym najbardziej ruchliwym portem lotniczym pod względem ilości pasażerów (w 2019) i drugim pod względem transportowanego cargo.

  Oficjalna nazwa: Lotnisko Turku (TKU)
  Strona internetowa: www.finavia.fi
  Telefon: +358 20 7084717
  Adres: Lentoasemantie 150, 20360 Turku, Finlandia

  Co robić w Turku

  Położone w miejscu ujścia rzeki Aura do Morza Archipelagowego, Turku jest najstarszym miastem w Finlandii i jej pierwszą stolicą. Pominiki narodowe, jak Muzeum w Turku i Katedra w Turku, ukazują początki powstania i rozwoju Finlandii, a możesz się tu też dowiedzieć jak znakomite postacie kulturowe, jak Jean Sibelius i Wäinö Aaltonen pomogły ukształtować ten kraj w 20 wieku. Podczas zwiedzania nie zapomnij odwiedzić licznych małych wysp zlokalizowanych niedaleko miejskiego nabrzeża.

  • Zamek w Turku: Wśród jednych z najbardziej cenionych zabytków narodowych w Finlandii znajduje się jeden z najstarszych budynków w kraju - Zamek w Turku, który powstał pod koniec 13 wieku podczas okresu szwedzkiego w Finlandii. Zamek ten powstał, aby bronić prowincji Eastland, jednak w kolejnych stuleciach, jego rola zmieniła się nie raz. W pewnym momencie był to luksusowy pałac, centrum administracyjne, siedziba rządu, magazyn, a do końca 19 wieku jako więzienie. W roku 1987 zamek wreszcie przeszedł renowację i obecnie jest to muzeum.

  • Katedra w Turku: Ten budynek o ogromnej wartości jest siedzibą Arcybiskupstwa w Finlandii i jest narodowym sanktuarium w kraju. Wielu ludzi uważa tą 13-wieczną katedrę za najważniejszy budynek historyczny w Finlandii. Kiedy powstała po raz pierwszy, katedra ta była niemal całkowicie zbudowana z drewna, zanim w 15 wieku, została przebudowana na kamienną.

  • Kuralan kylämäki: We wschodniej części Turku znajduje się Kurala, gdzie odtworzona jest wioska z 1950 roku, gdzie aktorzy w kostiumach ukazują, jak życie wyglądało tu zaraz po wojnie. Znajdziesz tu funkcjonującą farmę z kurczakami, owcami i krowami, co szczególnie może spodobać się najmniejszym. Możesz udać się do warsztatu ostrzenia noży, aby zobaczyć, jak dawniej wyglądały zajęcia w wiosce lub wybierz się na spacer przez dzikie tereny, gdzie odbywają się polowania. Odwiedzający zachęcani są do przyłączenia się do różnego rodzaju aktywności, jak ubijanie masła, zbieranie siana, czy przesiewania ziaren (oczywiście w zależności od pory roku).

  • Forum Marinum Centrum Morskie: W dziewiątej dzielnicy Turku znajduje się atrakcja nad brzegiem rzeki, która dawniej była magazynami rządowymi. Znajdziesz tu wiele wspaniałych łodzi w różnych rozmiarach będących dziedzictwem narodowym, na których pokład możesz wejść, by je zwiedzić od wewnątrz. Spośród nich wyróżnia się Sigyn, trójmasztowy statek kupiecki zbudowany w Göteborgu w roku 1887. Znajdują się tu również cztery jednostki fińskiej marynarki wojskowej i łodzie policyjne. Na lądzie możesz odwiedzić stare magazyny, by poznać ewolucję handlu morskiego i konfliktu w Finlandii i zobaczyć więcej historycznych statków.

  • Sibeliusmuseum: Sibeliusmuseum w Turku jest jedynym muzeum w Finlandii, całkowicie skupionym na muzyce. Muzeum znajduje się w budynku funkcjonalistycznym z lat 60. zaprojektowanym przez Woldemara Baeckmana, jednego z najważniejszych powojennych architektów w Finlandii. Znajdziesz tu ponad 2,000 instrumentów muzycznych zebranych z różnych stron świata. Jedno z pomieszczeń w muzeum przeznaczonych jest całkowicie dla Jean Sibelius, ukazując jego życie, dzieła i jaką odegrał rolę, pomagając Finlandii odnaleźć poczucie tożsamości narodowej pod jarzmem rosyjskim.

  Najlepsze wycieczki jednodniowe samochodem wynajętym w Turku

  Położone na południowo-zachodnim brzegu Finlandii, czarujące miasteczko portowe Turku, jest jednym z najlepszych miejsc docelowych do zrelaksowania się w kraju. Najstarsze finlandzkie miasto i dawna stolica, Turku dawniej było najważniejszym miastem w całym kraju (a niektórzy mieszkańcy uważają, że wciąż tak jest). Turku ma bogatą historię i znane jest ze swojego pełnego życia portu, wspaniałej gotyckiej katedry, średniowiecznego zamku i dużej ilości studentów. Zdecyduj się na wynajem samochodu w Turku, a po zwiedzeniu całego miasta, sprawdź nasze propozycje wycieczek jednodniowych poniżej.

  Ruissalo

  W północnej części Turku przy ujściu rzeki znajduje się długa i skalista wyspa Ruissalo. Zawsze można było się tu z łatwością dostać z lądu, a w średniowieczu, wyspa ta służyła nawet jako część terenów łowieckich dla zamku w Turku. Później Ruissalo stało się popularnym miejscem wypoczynkowym na lato wśród bogatych, dlatego w 19 wieku powstało tu wiele wspaniałych willi. Warto jest wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem po poszarpanym wybrzeżu Ruissalo, odwiedzić ogród botaniczny, piaszczyste plaże czy lasy i zobaczyć most. Możesz tu nawet zostać na noc i wynająć pokój w jednej z willi.

  Archipelag

  Na Morzu Archipelagowym niedaleko Turku znajduje się aż 40,000 wysp, z których większość nie jest większa od kortu tenisowego. Większe wyspy dostępne są mostami, dlatego z łatwością można się między nimi przedostać podczas zwiedzania, a przy okazji podziwiać wspaniałe nietknięte piękno całego archipelagu. A jeśli dasz radę, wybierz się na zaprojektowaną trasę po archipelagu, długą na 250 kilometrów, przeznaczoną dla rowerzystów, która prowadzi przez wyspy takie, jak Pargas, Nagu i Houtskär, a zakłada też połączenia promem.

  Naantali

  Zaledwie 17 kilometrów od Turku, znajduje się miasto, które ożywa latem, a odwiedzane jest nawet przez prezydenta, który zatrzymuje się w granitowym dworze Kulturanta od czerwca do sierpnia. Każdy, kto dorastał z książkami Tove Janssona, pokocha świat Muminków, gdzie różne pokolenia mogą cieszyć się ze zwiedzania i podziwiać postaci z książek. Znajdziesz tu ciekawe gry tematyczne i ciekawe zabawy dla dzieci.

  Rauma

  Rauma, położona około 90 kilometrów na północ od Turku, znana jest przede wszystkim ze starego miasta, nietypowego lokalnego dialektu i wysokiej jakości koronek. Miasto to powstało w 14 wieku i jest jednym z najstarszych miast w Finlandii, a z pewnością stanowi doskonałe miejsce na wycieczkę jednodniową z Turku. Stare miasto w Rauma wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest największym zjednoczonym historycznym drewnianym miastem w krajach nordyckich.

  Jak poruszać się po Turku

  W Turku znajdują się trzy stacje kolejowe: stacja centralna, Kupittaa i stacja kolejowa w porcie. Przewozy kolejowe obsługuje firma VR w Finlandii. W Turku i południowo-zachodnim regionie Finlandii, najłatwiej jest się przemieszczać we własnym pojeździe, jaki może Ci zapewnić wypożyczalnia samochodów w Turku, ale bez problemu możesz też korzystać z systemu transportu publicznego, który jest tu bardzo wydajny. Na długich dystansach, podróżni mogą skorzystać z komfortowych połączeń autobusowych i kolejowych. Co więcej, w Turku znajduje się międzynarodowe lotnisko oraz port.

  Przydatne linki

  Przewodnik turystyczny