Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  PRZEPISY DROGOWE IRLANDIA

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Informacje drogowe Irlandia

  Irlandia posiada dobrze rozwiniętą sieć drogową. Drogi główne oznaczone zieloną tablicą z białymi literami i cyframi. Autostrady oznaczone są niebieską tablicą z białymi literami i cyframi. Drogowskazy z podaną odległością są oznakowane w języku irlandzkim i języku angielskim.

  Warunki i wymogi wynajmu

  Wypożyczalnie samochodów w Irlandii dopuszczają minimalny wiek kierowcy 25 lat oraz maksymalny wiek do 79 lat. (Wymagania wiekowe mogą się różnić w zależności od kategorii samochodu). Ponadto kierowca powinien posiadać ważne prawo jazdy od minimum 1 roku, w niektórych wypożyczalniach od minimum 2 lat. Dzieci w wieku do 12 lat i o wzroście do 135 cm powinny być przewożone w dostosowanym foteliku dziecięcym i nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

  Ograniczenie prędkości

  W Irlandii obowiązuje następujące ograniczenie prędkości:

  • 45 km/h w terenie zabudowanym
  • 95 km/h na drogach poza obszarem zabudowanym
  • 110 km/h na autostradach

  Przepisy ruchu drogowego

  W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Na skrzyżowaniach bez świateł pierwszeństwo mają kierowcy z lewej strony. Na rondzie pierwszeństwo mają nadjeżdżający z prawej strony.

  Paliwo

  Stacje benzynowe w Irlandii otwarte są w godzinach od 07:00 do 19:00. W okolicach większych miast np. w Cork i Dublin niektóre stacje paliw czynne są całą dobę. Używanie świateł mijania w nocy jest obowiązkowe, natomiast w dzień tylko w ograniczonej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi.

  Opłaty

  Na terenie Irlandii pobierane są opłaty na odcinku autostrad międzymiastowych oraz na autostradzie M50 w Dublinie. Za przejazd tunelem drogowym (Dublin Port Tunnel) uiszcza się również opłaty po wyjeździe z tunelu.

  Parkowanie

  Parkowanie w Irlandii jest z reguły płatne. System „Pay and Display” przestrzega prawidłowe parkowanie, tzn. po wrzuceniu monety do parkomatu pojawi się na ekranie czas parkowania. Po przyciśnięciu zielonego przycisku zostaje wydrukowany bilet parkingowy, który należy umieścić za przednią szybą samochodu. Parkometry działają w dni powszednie od 07:00 do 19:00. Koszt parkowania wynosi około 2 Euro za godzinę.

  Ubezpieczenie

  W zależności od kraju, w którym odbywa się wynajem samochodu mogą różnić się warunki wynajmu i ubezpieczenia. W cenie Auto Europe wliczone jest ubezpieczenie od pożaru oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo każda oferta wynajmu auta w Irlandii zawiera ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w razie kolizji lub kradzieży samochodu. Szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczeń znajdziesz na voucherze.

  Ograniczenia

  W przypadku podróży poza granicę kraju należy uzyskać potwierdzenie w Auto Europe w chwili dokonywania rezerwacji. Generalnie podróż do Irlandii Północnej jest dozwolona. Ograniczenia dotyczą tylko niektórych kategorii np. samochdów luksusowych.

  Podróż do innych krajów
  W przypadku podróży samochodem do krajów Europy Wschodniej skontaktuj się z nami pod numerem infolinii 222 639 537.

  Wynajem samochodów w jedną stronę
  Wynajem samochodu w jedną stronę na terenie Irlandii jest możliwy, jednak mogą wystąpić dodatkowe opłaty. Międzynarodowy wynajem samochodu w jedną stronę z Irlandii jest możliwy wyłącznie do Irlandii Północnej.