Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami
  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Szukaj w blogu


  Wyszukiwanie blogów......

  Wynajem samochodu - tankowanie

  Pomimo podejmowanych różnych środków, ciągle często się zdarza, że kierowcy spotykają się z awarią samochodu, a częstym błędem jest zatankowanie niewłaściwego paliwa w wynajętym samochodzie. Najczęstszym przypadkiem jest przesiadanie się do innego typu samochodu, który sami posiadamy i co za tym idzie wlaniu na przykład benzyny do diesla. Należy zwracać szczególną uwagę na instrukcje dotyczące odpowiedniego paliwa do samochodu lub na średnicę wlewu paliwa, ponieważ awaria, jaka nastąpi przez użycie niewłaściwego paliwa, może być bardzo kosztowna w naprawie.

  Jakie są najczęstsze przyczyny błędnego tankowania?

  Najczęstszą pomyłką, jak już wspomnieliśmy, to zatankowanie benzyny w samochodzie z silnikiem Diesla. Ostatnimi czasy wzrósł popyt na olej napędowy, przez co wiele gospodarstw domowych przestawiło się na pojazdy z silnikiem Diesla, które od tego czasu stały się jeszcze bardziej popularne. Pomimo faktu, że silnik wysokoprężny nie jest dziś nowym zjawiskiem, przypadki, kiedy pojawia się awaria związana z niewłaściwym użyciem paliwa, są stosunkowo częste, a w ostatnich latach firmy ubezpieczeniowe zauważyły zauważalny wzrost liczby uszkodzonych samochodów. Zapewne jest to spowodowane starymi przyzwyczajeniami, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś po prostu zapomniał o zmianie na inne paliwo. Również stres jest częstym czynnikiem prowadzącym do takiej pomyłki. Powodem, dla którego tankowanie oleju napędowego w samochodzie benzynowym jest znacznie rzadsze, jest po prostu to, że dysza oleju napędowego nie zmieści się w otworze wlewu samochodu z benzyną.

  Co stanie się z samochodem przy nieprawidłowym zatankowaniu?

  Jeśli przypadkowo zatankujesz samochód z silnikiem wysokoprężnym benzyną, zwykle wystarczy niewielka ilość paliwa, aby spowodować poważne problemy i pojawi się ryzyko poważnych szkód. Jest tak, ponieważ diesel ma inną temperaturę zapłonu, a benzyna nie zawiera smaru, jak olej, lecz działa jak rozpuszczalnik. Dlatego benzyna może uszkodzić pompę wysokociśnieniową samochodu z silnikiem wysokoprężnym, części układu paliwowego, a nawet cały silnik. Dzieje się tak nawet w przypadku niewielkiej ilości użycia benzyny zamiast oleju napędowego.

  Co zrobić w przypadku niewłaściwego zatankowania

  Nie uruchamiaj silnika - nie włączaj zapłonu, ponieważ paliwo jest wciągane do układu, a cały silnik może zostać zniszczony. W przypadku uruchomienia silnika i opuszczenia stacji paliw, natychmiast zatrzymaj samochód i wyłącz silnik.

  Holowanie samochodu - wezwij lawetę lub odholuj samochód do najbliższego warsztatu w celu opróżnienia i oczyszczenia silnika. Jeśli jednak silnik został uruchomiony, a samochód prowadzony, wiele części może wymagać wymiany.

  Środki zapobiegawcze w celu zminimalizowania ryzyka nieprawidłowego tankowania

  • Każdy klient odpowiedzialny jest za ustalenie, jakie paliwo należy zatankować w wynajętym samochodzie, dlatego pamiętaj, aby zapytać personel przy odbiorze, by poinformowali Cię o polityce paliwowej, obowiązującej przy Twojej rezerwacji. Jeśli zapomnisz, czy wynajęty przez Ciebie samochód działa na olej napędowy, czy benzynę, większość wypożyczalni samochodów dołącza taką informację na karteczce przy kluczach, na tablicy rozdzielczej i na naklejce przy wlewie paliwa, aby zminimalizować ryzyko wyboru niewłaściwego paliwa.
  • Warto jest wyrobić sobie przyzwyczajenie, aby zawsze sprawdzać naklejkę wewnątrz wlewu paliwa, która zawiera informację, jakiego paliwa należy używać do zatankowania danego samochodu.
  • Sprawdź swoją polisę ubezpieczeniową. Najczęściej ubezpieczenie od wypożyczalni samochodów nie obejmuje uszkodzeń samochodu powstałych w wyniku zaniedbania.

  Jeśli potrzebujesz porady lub pomocy w zrozumieniu polityki paliwowej, zawsze możesz zadzwonić do naszych agentów rezerwacji, aby dowiedzieć się, jaka opcja jest najtańsza i jaka najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Możesz również skontaktować się z nami, wysyłając do nas wiadomość mailową w przypadku dalszych pytań.

  Szukaj w blogu