Auto Europe

 • POLSKA
 • Skontaktuj się z naszymi specjalistami

  PRZEPISY DROGOWE POLSKA

  Wynajem samochodów na całym świecie
  Alamo Rental Car
  Avis Car Rental
  Budget Rental Car
  Dollar Car Rental
  Europcar
  Hertz
  National Car Rental
  Sixt Rent a Car
  Wynajem samochodów na całym świecie

  Informacje drogowe Polska

  Polskie autostrady oznaczone są znakiem białego wiaduktu nad dwiema białymi jezdniami na niebieskim tle z numerem na czerwonym tle. Przed numerem znajduje się litera „A”. Drogi ekspresowe w Polsce oznaczone są znakiem białego samochodu zwróconego frontem do kierowcy na niebieskim tle. Numery oznakowane są na czerwonym tle, z literą S lub D7. Drogowskazy na drogach ekspresowych mają zielone tło.

  Warunki i wymogi wynajmu
  Z reguły wypożyczalnie samochodów w Polsce dopuszczają minimalny wiek kierowcy 21 lat. (Wymogi co do wieku mogą się różnić w zależności od kategorii samochodu). Ponadto kierowcy powinni posiadać ważne prawo jazdy od minimum 1 roku. Kierowcy w wieku poniżej 25 lat ponoszą w niektórych wypożyczalniach opłatę młodego kierowcy. Dzieci w wieku do 12 lat powinny podróżować w dostosowanym foteliku dziecięcym. Wszyscy pasażerowie powinni zapiąć pasy w czasie jazdy samochodem, zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach.

  Ograniczenie prędkości
  W Polsce obowiązuje następujące ograniczenie prędkości:

  • 50 - 60 km/h w terenie zabudowanym
  • 90 - 120 km/h na drogach poza obszarem zabudowanym
  • 140 km/h na autostradach

  Przepisy ruchu drogowego
  W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Korzystanie z telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas jazdy jest zabronione. Każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę, apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy.

  Paliwo
  Stacje benzynowe w Polsce otwarte są zwykle całodobowo i w godzinach od 06:00 do 22:00 w małych miejscowościach.

  Opłaty
  Korzystanie z autostrad A1 (łącząca Trójmieście z Gorzyczkami), A2 (od granicy z Niemcami do Warszawy) i A4 (od Drezna przez Wrocław, Katowice do Krakowa) jest płatne. Przejazd na drogach ekspresowych jest bezpłatny. Opłaty pobierane są w dwóch systemach: otwarty (opłata za przejazd w zależności od typu pojazdu pobierana jest w punktach poboru opłat umieszczonych w poprzek głównych jezdni autostrady) lub zamknięty (na drogach dojazdowych do i z każdego węzła autostrady znajdują się stacje poboru opłat na jezdniach głównych autostrady, na końcach odcinka. W tych punktach kierowca wjeżdżający na autostradę otrzymuje bilet, za który płaci opuszczając autostradę).

  Parkowanie
  W większości polskich miast wprowadzono w okolicach centrum strefy parkowania. Do oznaczonych parkomatów należy wrzucić monety, wykupić bilet i umieścić za szybą w samochodzie. W niektórych strefach parkingi płatne są tylko w dni robocze. W pobliżu centrów handlowych można parkować bezpłatnie, ale zwykle na czas ograniczony. W Polsce jest również wiele płatnych parkingów strzeżonych.

  Ubezpieczenie

  W zależności od kraju, w którym odbywa się wynajem samochodu mogą różnić się warunki wynajmu i ubezpieczenia. W cenie Auto Europe wliczone jest ubezpieczenie od pożaru oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo każda oferta wynajmu auta w Polsce zawiera ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w razie kolizji lub kradzieży samochodu. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniach zawartych w danej ofercie znajdziesz na voucherze.

  Ograniczenia

  W przypadku podróży poza granicę Polski należy uzyskać potwierdzenie ze strony Auto Europe. Generalnie podróż do krajów Europy Zachodniej jest dozwolona, pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia tzw. „Green Card Insurance”. Ograniczenia dotyczą tylko niektórych kategorii np. samochdów luksusowych oraz do krajów Europy Wschodniej.

  Podróż do innych krajów
  W przypadku podróży samochodem z Polski do krajów Europy Wschodniej skontaktuj się z nami pod numerem infolinii 222 639 537.

  Wynajem samochodów w jedną stronę
  Wynajem samochodu w jedną stronę na terenie Polski jest możliwy, jednak mogą wystąpić dodatkowe opłaty. Wynajem samochodu w jedną stronę z Polski do innego kraju, jeśli jest możliwy, to wyłącznie za dodatkową opłatą.